Sejm zajął się na plenarnym posiedzeniu projektem zmiany w kodeksie postępowania karnego. Chodzi o zmianę jednego przepisu uznanego przez Trybunał Konstytucyjny za sprzeczny z ustawa zasadniczą. Wejście w życie nowelizacji art.180 ust.1 spowoduje, że zwolnienie świadka z obowiązku zachowania tajemnicy statystycznej będzie możliwe jedynie z uwagi na dobro wymiaru sprawiedliwości przy braku innych środków dowodowych na daną okoliczność..
Trybunał Konstytucyjny 13 grudnia 2011 r stwierdził, że możliwość uchylania tej tajemnicy przez sąd czy przez prokuratora w postępowaniu przygotowawczym bez jakichkolwiek dodatkowych przesłanek określających, kiedy tę tajemnicę można uchylić, narusza podstawowe wzorce konstytucyjne. To znaczy art. 47, który mówi o prawie do ochrony życia prywatnego i rodzinnego, i art. 51 mówi o autonomii zbierania informacji. Zgodnie z tymi normami organy władzy publicznej mają prawo pozyskiwać, gromadzić, przetwarzać i udostępniać informacje, przy czym musi się to mieścić w granicach demokratycznego państwa prawnego, a więc musi być zachowana zasada pewnej autonomii informacji, prywatności. Poseł Jerzy Kozdroń przypomniał, że często sami ci funkcjonariusze, pracownicy państwowi narzekali, że byli nagabywali przez organy ścigania, szczególnie pewne służby specjalne, o uchylenie tych tajemnic, które pozyskiwali przy okazji spisu powszechnego czy przy okazji uzyskiwania wszelkiego rodzaju innych informacji na temat zobowiązań podatkowych itd.
A więc posłowie wprowadzili przesłankę dobra wymiaru sprawiedliwości jako przesłankę, kiedy można będzie uchylić tę tajemnicę zawodową, tajemnicę statystyczną, z jednej strony, i drugą przesłankę, która mówi tak: Najpierw organ prowadzący musi starać się znaleźć dowody winy na przykład podejrzanego inne aniżeli te, które są objęte tajemnicą statystyczną. Jeżeli tych dowodów nie znajdzie, to wtedy może zwrócić się do sądu z wnioskiem, żeby sąd uchylił tajemnicę statystyczną. Sąd na posiedzeniu - a więc szczególny tryb mamy - rozpatruje ten wniosek, zastanawia się, czy gra jest warta świeczki, czy można tajemnicę statystyczną uchylić, wydaje orzeczenie, które też jest przedmiotem zaskarżenia. A zatem jeszcze strona czy świadek może to zaskarżyć do sądu drugiej instancji.
Druga zmiana dotyczy Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia i w niej się mówi, że w sprawach o wykroczenia nie ma możliwości uchylenia tej tajemnicy staystycznej.
Tajemnica statystyczna uchylana tylko wyjątkowo
Objęcie tajemnicy statystycznej taką samą ochroną, jaką zapewniono tajemnicy notarialnej, adwokackiej, radcy prawnego, doradcy podatkowego, lekarskiej oraz dziennikarskiej, uczyni w pełni zadość standardom konstytucyjnym - uważają posłowie.