Informacje jako pierwsza podała telewizja TVN24. Według źródła  cytowanego przez PAP, do rozmowy dojdzie z polskiej inicjatywy, a dotyczyć ona ma uruchomionej wobec Polski procedury z art. 7.

- Spotkanie szefa MSZ Jacka Czaputowicza z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem to element procesu, którego celem jest ochrona polskich reform przy jednoczesnym zażegnaniu niepotrzebnych napięć z KE - powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański.

Timmermans zapowiedział w połowie kwietnia podczas wizyty w Warszawie, że będzie przyglądał się temu, co wydarzy się w Sejmie w kwestii złożonych przez PiS projektów zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym oraz w kwestii projektu nowelizacji przepisów ustaw o organizacji Trybunału Konstytucyjnego i statusie jego sędziów.

W ubiegły piątek temat praworządności był omawiany przez premiera Mateusza Morawieckiego i szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Według informacji KPRM wyrazili oni "przekonanie, że sprawa może i powinna być uzgodniona w interesie obu stron".

Według sygnałów z Brukseli porozumienie Polski i KE powinno być wypracowane przed 14 maja. Taką datę wskazał Timmermans; wówczas kolejny raz spotykają się też ministrowie ds. europejskich. Wiceszef KE mówił po ich ostatniej debacie na temat praworządności w Polsce, że do 14 maja chciałby mieć wnioski z rozmów.