Na antenie radia RMF FM szef MSW skomentował w piątek w ten sposób, działania policjantów, którzy w maju zatrzymali 1,2 tys. praw jazdy, kierowcom stwarzającym zagrożenie na drogach. To prawie tyle, ile łącznie w 2013 i 2012 r.
- Policjant ma prawo fakultatywnie zatrzymać prawo jazdy jeśli widzi, że pojazd kierowany przez obywatela zmusza innych do zachowań ratunkowych na drodze – przypomniał szef MSW i podkreślił, że zwiększenie bezpieczeństwa na drogach jest jednym z priorytetów resortu spraw wewnętrznych – Niezależnie od tego jakie będą koszty, będziemy zwalczać osoby, które zachowaniem na drodze powodują ofiary śmiertelne – dodał. Podczas rozmowy minister wskazał, że statystyki dotyczące wypadków na drogach w Polsce są jednymi z najgorszych w Europie i do tej pory apele do kierowców nie skutkowały – Koniec z apelami, musimy utrzymać dyscyplinę na drodze – zakończył szef MSW.
W maju policjanci zatrzymali 1,2 tys. dokumentów. Jak przypomina"Dziennik Gazeta Prawna", taka politykę stosować komendant główny policji Marek Działoszyński. W piśmie, które rozesłał do podwładnych, wytknął im m.in., że dotychczas byli zbyt pobłażliwi wobec piratów drogowych i że trzeba z tym skończyć.
W I kwartale tego roku w czasie kontroli drogowych funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy 144 osobom (i następnie skierowali odpowiednie wnioski do sądów o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów), tak w kwietniu zrobili to już 541 razy, a w maju aż 1244.
Dla porównania w całym 2013 r. było takich przypadków 768, a w 2012 r. – 727. Jeśli policja utrzyma tempo, to jeszcze w tym roku uprawnienia – jeśli tak orzeknie sąd – może stracić nawet kilkanaście tysięcy kierowców.
Z kolei MSW informuje, że zgodnie z zapowiedzią Bartłomieja Sienkiewicza w ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba kontroli kierowców na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. - Działania policji zaczynają przynosić pierwsze efekty: o 6 osób zmalała  liczba zabitych w zdarzeniach drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców. Odnotowano również 31 proc. spadek śmiertelnych wypadków z udziałem nietrzeźwych kierujących. W MSW powstały także przepisy, które pozwolą błyskawicznie odbierać na trzy miesiące prawa jazdy kierowcom, którzy znacząco przekroczą prędkość oraz czasowo zatrzymywać dokument lub cofnąć uprawnienie w przypadkach przewożenia w pojeździe osób w nadmiernej liczbie - czytamy w komunikacie resortu.