Czytaj: Seremet obawia się czystek w prokuraturze>>

Będzie merytoryczny dobór , jednocześnie prokuratorzy, którzy przez wiele lat pełnili funkcje kierownicze, będą mogli sprawdzić się w prowadzeniu postępowań przygotowawczych w jednostkach niższego rzędu, zachowując swoje wynagrodzenia - mówił  Święczkowski o projekcie ustawy - Prawo o Prokuraturze. - Nie odbieramy  żadnych wynagrodzeń, zachowując tytuły honorowe:  były prokurator Prokuratury Generalnej, były prokurator prokuratury apelacyjnej. Jeżeli prokurator będzie chciał, to taką pieczątkę będzie nawet mógł sobie wyrobić. Taki prokurator będzie mógł się sprawdzić na pierwszej linii, być może okaże się, że jest naprawdę wielkiej klasy fachowcem i w trybie nagrodowym, który wprowadzamy, bardzo szybko wróci na poprzednio zajmowane stanowisko - dodał  Święczkowski.

 

Dowiedz się więcej z książki
Prokuratura w Polsce (1918-2014)
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 złCo do nowego art. 12 Prawa o prokuraturze  - to  umożliwia on przekazywanie informacji innym osobom w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa.  Co to oznacza? Min. Święczkowski podał przykład; prokurator generalny czy prokurator krajowy, czy jakiś inny prokurator powziął informację w toku przesłuchania, że za godzinę czy za pół godziny, czy za 5 godzin dojdzie do zamachu terrorystycznego w centrum handlowym jakiejś znanej firmy. W jaki sposób,  według dzisiejszej ustawy przekażecie informację prezesowi tej firmy, żeby dokonał ewakuacji osób, żeby nie doszło do tragedii, do śmierci wielu osób? W chwili obecnej prokurator generalny nie ma nawet prawa przekazania takiej informacji prezydentowi Rzeczypospolitej czy prezesowi Rady Ministrów. Przepis jest właśnie po to wprowadzony,  żeby takie informacje w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa można było przekazywać.
 Minister  podał też drugi przykład. " w śledztwie informację, powzięliśmy w śledztwie informację, że dojdzie do zamachu terrorystycznego na samolot jakichś amerykańskich linii lotniczych. Obecnie prokurator generalny może przekazać taką informację oficerowi łącznikowemu FBI, który funkcjonuje tutaj, w Warszawie, przy ambasadzie? Nie ma takiej możliwości prawnej. Jeżeli to zrobi, to zrobi to z naruszeniem ustawy o prokuraturze. I po to ten zapis jest wprowadzony, szanowni państwo, żeby w sytuacjach wyjątkowych te informacje mogły być przekazane, aby nie doszło do jakiejś tragedii."
Źródło: sejmowa dyskusja plenarna z 13 grudnia 2016 r.