- Przeszło dwadzieścia lat temu wspieraliście nas w walce o niezależność adwokatury, wesprzyjcie i teraz. Stawką są losy zwykłych ludzi – tak Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zachęcał liderów światowych adwokatur do protestu przeciw pomysłom na zmiany w zasadach reprezentacji klientów przed polskimi sądami. Chodzi o plany przyznania osobom nie mającym przygotowania prawniczego prawa reprezentowania stron przed sądami rejonowymi. Propozycje takie pojawiły się niespodziewanie w toku prac sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka nad ustawą o państwowych egzaminach prawniczych.
Okazją do wygłoszenia apelu była szósta doroczna Konferencja Prezesów Adwokatur, obradująca w dniach 25-26 maja w Warszawie. Poruszony problem wywołał ożywioną dyskusję wśród zgromadzonych. Podkreślano, że świat raczej odchodzi od modelu, w którym klientów mogą reprezentować w sądzie osoby nie będącym zawodowymi prawnikami. Tendencję tę da się zaobserwować nawet w liberalnych pod tym względem krajach skandynawskich.
Podczas konferencji z
astanawiano się też nad innymi wyzwaniami, przed którymi stoją dziś prawnicy. Spektrum tematów, którym poświęcono obrady, było niezwykle szerokie. Co światowe adwokatury mogą uczynić, aby utrzymać rządy prawa, a nie jedynie przepisów prawnych? Czy otwarcie sprzeciwiają się łamaniu podstawowych zasad praworządności? Czy prawnikom wolno przerzucać na klientów koszty, jakie muszą ponosić w związku z upowszechnianiem się technologii informatycznych w wymiarze sprawiedliwości? Jak zachować się wobec coraz większego wpływu prasy i internetu na prowadzone śledztwa oraz postępowania cywilne i karne w toku? To tylko niektóre pytania, które stawiali sobie uczestnicy.
Spotkanie prawników stowarzyszonych w IBA odbywało się po raz pierwszy w Polsce. Organizacja została utworzona w 1947 roku, jest największą organizacją prawniczą, skupiającą 197 adwokatur i samorządów zawodowych prawników z całego świata. Należy do niego ponadto przeszło 40 tysięcy indywidualnych prawników i firm prawniczych, skupiających czołowych ekspertów, praktyków i legislatorów.