Wyrok komentuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która uczestniczyła w postępowaniu jako organizacja społeczna. HFPC złożyła opinię, w której przekonywała sąd do zadania „pytania prejudycjalnego Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Zgodnie z prawem unijnym, w razie wątpliwości, co do interpretacji przepisów unijnych, sądy krajowe mają obowiązek zadania pytania prejudycjalnego rozstrzygającego sporną kwestię.
- Uchylenie decyzji nie wystarcza. Polska nie wdrożyła przepisu dyrektywy, który ułatwiałby wjazd partnera obywatela Unii, nawet gdy w naszym ustawodawstwie nie uznaje się związków partnerskich. Wciąż nie wiadomo w oparciu o jakie kryteria Straż Granicza będzie badać sytuację cudzoziemca na granicy, podróżującego ze swoim partnerem, obywatelem UE – mówi prawniczka Fundacji Karolina Rusiłowicz.
Jak zauważają eksperci Fundacji, zgodnie z art. 3(2) dyrektywy 2004/38/WE, w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium państw członkowskich, Polska powinna ułatwić wjazd partnera pozostającego w stałym, należycie poświadczonym, związku z obywatelem UE. W tym celu zobowiązana jest do szczegółowej analizy osobistych okoliczności związanych z wjazdem i w przypadku odmowy wjazdu należycie ją uzasadnić. Z samego przepisu dyrektywy nie wynika jednak jasno, na czym to ułatwienie ma polegać. I dlatego, zwłaszcza w sytuacji braku przepisów krajowych, potrzebna jest wykładnia prawa przedstawiona przez Trybunał Sprawiedliwości UE.
HFPC prowadzi już jedną sprawę dotyczącą tej samej kwestii. WSA w Warszawie uchylił decyzję Straży Granicznej wydaną wobec obywatela Dominikany, S.V. Podobnie, w opinii HFPC nie jest jasne, czy w pewnych przypadkach Straż Graniczna może na wjazd partnera obywatela UE zezwolić, a nie tylko uzasadnić odmowę.
- Oczywiście sytuacja taka jak w tej sprawie nie miałaby miejsca, gdyby Polska uznała związki partnerskie za równoważne małżeństwom i w ten sposób nie tworzyła nieuzasadnionych barier w przemieszczaniu się par pozostających w związkach partnerskich – wskazuje dr Dorota Pudzianowska z HFPC.

Czytaj także: