Pierwsza główna zmiana dotyczy formularza skargi. Od 1 stycznia 2014 r. każda skarga przesłana do Trybunału musi być kompletna i dostarczona wraz z niezbędną liczbą kopii oraz wszystkimi załącznikami.
Druga ważna zmiana dotyczy kwestii przerwania biegu sześciomiesięcznego terminu, liczonego od wydania ostatecznej, prawomocnej decyzji sądu krajowego, w czasie którego skarga na naruszenie praw podstawowych musi zostać wniesiona do Strasburga. Od początku tego roku bieg tego terminu zostaje przerwany jedynie w przypadku złożenia kompletnej skargi wraz ze wszystkimi towarzyszącymi jej dokumentami. Skargi niekompletne będą przez Trybunał odrzucane, bez skutku w postaci przerwania biegu terminu do wniesienia skargi.
W związku ze zmianami Trybunał przygotował i udostępnił na swej stronie internetowej wszelkie niezbędne informacje, przewodniki oraz instrukcje dotyczące prawidłowego wnoszenia skarg spełniających wszelkie wymogi formalne. Główna sekcja dotycząca osób skarżących jest dostępna - niestety, tylko angielsku i francusku - pod adresem internetowym http://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=applicants&c= . Trybunał nie zapomniał jednakże o skarżących posługujących się innymi językami niż angielski i francuski: na stronie http://www.echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=applicants/ol&c= można znaleźć aktualny formularz skargi oraz kompendium niezbędnych informacji dotyczących formalności okołoskargowych we wszystkich językach państw Rady Europy, w tym także po polsku. Na kanale Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w serwisie www.youtube.com (http://www.youtube.com/user/EuropeanCourt) można zapoznać się również z filmami wideo, które instruują, jak skutecznie złożyć skargę.
Źródło: http://echr.coe.int/Pages/home.aspx?p=home z 13 stycznia 2014 r.
Strasburg: zaostrzone kryteria dopuszczalności skargi do Trybunału już obowiązują
Z początkiem roku weszła w życie reforma reguły 47 Regulaminu Proceduralnego Trybunału, przewidująca bardziej surowe kryteria formalne dopuszczalności skargi. Zmiana ma na celu zwiększenie skuteczności Trybunału oraz skrócenie czasu rozpatrywania skarg.