Skargę do Trybunału wniosła obywatelka Rosji. Wizerunek jej dziecka został, bez jej zgody, wykorzystany w samorządowej broszurze pt. "Dzieci potrzebują rodziny", która informowała o działaniach lokalnych organów dotyczących osieroconych dzieci i możliwościach ich adopcji. Zdaniem skarżącej, takie wykorzystanie wizerunku jej dziecka sugerowało, że skarżąca porzuciła swoje dziecko. Skarżąca zarzuciła, że naruszono w ten sposób dobre imię jej i syna, jak i ich prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, chronione w art. 8 Konwencji o prawach człowieka.
Trybunał zgodził się ze skarżącą i potwierdził naruszenie art. 8 Konwencji.
Trybunał przypomniał, iż wizerunek osoby stanowi jeden z głównych atrybutów jej osobowości, a prawo do ochrony tego wizerunku jest podstawowym elementem osobistego rozwoju. Tym samym art. 8 Konwencji, stanowiący prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego osoby, zakłada prawo do kontroli wykorzystania własnego wizerunku, w tym prawo do odmowy jego publikacji. Publikacja wizerunku osoby oznacza ingerencję w jej życie prywatne, na które osoba ta musi wyrazić zgodę.
Sądy krajowe odrzuciły roszczenia skarżącej, ponieważ ustaliły, że skarżąca wydała zgodę na zrobienie spornego zdjęcia. Sądy rosyjskie zignorowały jednak fakt, iż skarżąca wydała zgodę jedynie na zrobienie zdjęcia, lecz nie na jego publikację przez organy samorządowe w swojej broszurze. Co więcej, kontekst wykorzystania zdjęcia mógł fałszywie sugerować, iż jej dziecko jest dzieckiem porzuconym, poszukującym rodziny adopcyjnej. To z kolei może negatywnie wpływać na publiczne postrzeganie więzi rodzinnej pomiędzy skarżącą a jej synem.
W konkluzji wyroku Trybunał nie miał żadnych wątpliwości co do tego, że publikacja zdjęcia dziecka, bez zgody jego opiekuna prawnego, stanowiła nieuprawnioną ingerencję w prawo skarżących do prywatności. Miało tym samym miejsce naruszenie ich prawa do poszanowania do życia prywatnego i rodzinnego, to jest naruszenie art. 8 Konwencji.
Bogomolova przeciwko Rosji - wyrok ETPC z 20.06.2017 r., skarga nr 13812/09