Skargę do Trybunału wniosło dwóch obywateli Bułgarii, odbywających kary pozbawienia wolności. Od momentu ich osadzenia w Bułgarii odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego oraz do parlamentu bułgarskiego. Skarżący nie mogli oddać głosu, gdyż zgodnie z prawem bułgarskim osadzeni nie mają prawa głosu w wyborach powszechnych. Przed Trybunałem skarżący zarzucili, iż taki stan rzeczy stanowił naruszenie prawa do wolnych wyborów, chronionego w art. 3 protokołu nr 1 do Konwencji o prawach człowieka.
Trybunał zgodził się ze skarżącymi i potwierdził naruszenie art. 3.
Trybunał przypomniał swoją ustaloną linię orzeczniczą dotyczącą blankietowego, automatycznego odbierania osobom odbywającym kary pozbawienia wolności czynnych praw wyborczych. Odebranie prawa wyborczego samo w sobie nie jest sprzeczne z art. 3 protokołu nr 1, ale musi wynikać z oceny indywidualnych okoliczności sprawy i skazanego, nie może być stosowane powszechnie, blankietowo i arbitralnie. Mimo iż państwom-stronom Konwencji o prawach człowieka przysługuje pewien margines uznania w kształtowaniu ograniczeń czynnych i biernych praw wyborczych, to powszechny, automatyczny i niezindywidualizowany zakaz głosowania osób osadzonych nie mieści się w granicach tego marginesu i narusza art. 3 protokołu nr 1 do Konwencji.
Taka sytuacja miała miejsce w omawianej sprawie. Zakaz wykonywania czynnych praw wyborczych przez osoby odbywające karę pozbawienia wolności wynikał z bułgarskiej konstytucji i został powtórzony w wielu przepisach ustawowych. Argument bułgarskiego rządu, zgodnie z którym osadzeni odzyskiwali swoje czynne prawa wyborcze z momentem opuszczenia zakładu karnego, nie przekonał Trybunału w Strasburgu. Trybunał wskazał, iż nie zmienia on faktu, że skarżący, tak jak wszyscy inni więźniowie bułgarscy, zostali pozbawieni prawa do głosowania zupełnie bez względu na ich osobiste okoliczności, okoliczności popełnionych przestępstw i indywidualne zachowanie. Taka regulacja jest w sposób oczywisty sprzeczna z konwencyjnymi standardami, a zatem narusza prawo do wolnych wyborów i art. 3 protokołu nr 1 do Konwencji o prawach człowieka.
Kulinski i Sabev przeciwko Bułgarii - wyrok ETPC z dnia 21 lipca 2016 r., skarga nr 63849/09.
Strasburg: automatyczne odebranie osadzonym praw wyborczych narusza Konwencję
Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż automatyczny i powszechny konstytucyjny zakaz głosowania w wyborach przez osoby pozbawione wolności stanowi naruszenie prawa do wolnych wyborów.