Stowarzyszenie chce działać na rzecz poszanowania zasady praworządności oraz ochrony praw człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw osadzonych, prawa do sądu, prawa do obrony, wolności słowa i wolności twórczości artystycznej oraz zakazu dyskryminacji. Istotnym elementem działalności będzie promowanie racjonalnej polityki penitencjarnej i karnej, resocjalizacji, a także pracy na rzecz interesu publicznego.
Chcemy angażować i integrować w ramach takiej działalności przedstawicieli różnych zawodów prawniczych, przedstawicieli środowiska prawniczego akademickiego i adwokatów, ale także sędziów i prokuratorów. Uważamy, że tylko przy udziale tak szerokiej reprezentacji środowisk prawniczych można prowadzić pogłębioną i wszechstronną działalność tego typu. Chcemy jednak dyskutować o różnych reformach kierując się interesem publicznym, a nie interesem poszczególnych grup zawodowych.
Działania Stowarzyszenia będą miały charakter ogólnopolski, lecz na co dzień koncentrować się będą w trzech miastach, z którymi prof. Zbigniew Hołda był szczególnie związany - w Lublinie, Krakowie oraz w Warszawie. Działania obejmować będą m.in. organizowanie konferencji, spotkań, sympozjów z udziałem przedstawicieli środowiska prawniczego, penitencjarnego oraz dziennikarskiego, działania edukacyjne oraz badawcze czy  podejmowanie interwencji w wyjątkowych dla praworządności sprawach. Zakładamy, że Stowarzyszenie stanie się platformą, dzięki której jego członkowie będą mogli społecznie działać na rzecz dobra wspólnego, oprócz swojej codziennej pracy zawodowej. Już na początku swojej działalności Stowarzyszenie było współorganizatorem konferencji naukowej poświęconej statusowi urzędu sędziego 20. lat po transformacji ustrojowej (odbyła się 1 lipca 2010 roku), trwają przygotowania do konferencji poświęconej funkcjonowaniu systemu dozoru elektronicznego.
Poprzez doroczne przyznawanie Nagród im. Zbigniewa Hołdy Stowarzyszenie chce promować działania na rzecz praworządności, poszanowania praw więźniów, odwagi obywatelskiej czy promowania praw człowieka w działalności dziennikarskiej. Do Kapituły Nagrody im. Zbigniewa Hołdy zaproszeni zostaną wybitni przedstawiciele życia publicznego - osoby doskonale znające i ceniące dorobek prof. Zbigniewa Hołdy oraz Jego przyjaciele.
...............

Prof. Zbigniew Hołda zmarł 20 maja 2009 r., w wieku 59 lat. Był specjalistą w zakresie praw człowieka, prawa karnego, kryminologii oraz prawa penitencjarnego. Wykładał najpierw na UMCS w Lublinie, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W latach 80-tych był cenionym doradcą "Solidarności". W stanie wojennym został internowany. Po 1989 r. pracował w różnych komisjach zajmujących się reformą prawa karnego. Aktywnie działał w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w której pełnił funkcję Wiceprezesa Zarządu.
Jako adwokat reprezentował pro bono liczne pokrzywdzone osoby, w tym m.in. państwa Wojnarowskich w sprawie o tzw. złe urodzenie, organizatorów Parady Równości w Warszawie i Marszu Równości w Poznaniu, red. Mariana Maciejewskiego w sprawie o zniesławienie, dr Zofię Sz. w sprawie dot. zakazu krytyki w zawodzie lekarza, czy Wandę Gąsior w słynnym sporze ze Zbigniewem Wassermannem.
Za swoją działalność uhonorowany został nagrodą Prawnik Pro Bono, Złoty Paragraf oraz Nagrodą Tolerancji (za działania na rzecz osób LGBT).
Przez dziennikarzy był ceniony za niezwykle celne komentarze na temat praw człowieka, prawa konstytucyjnego oraz prawa karnego.