Cztery organizacje związane z wymiarem sprawiedliwości: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów, które było inicjatorem pomysłu, Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Stowarzyszenie Sędziów Sądów Rodzinnych w Polsce i Międzyregionalna Sekcja NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa wystosowały wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie naruszania zasad konsultacji społecznych przy procesach legislacyjnych prowadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
 Naruszenia zasad konsultacji zostały w ostatnim okresie stwierdzone wielokrotnie, w szczególności przy dotyczących wymiaru sprawiedliwości zmianach ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych i uchwalaniu ustawy obniżającej realne wynagrodzenia sędziów - uważają przedstawiciele stowarzyszeń.
Powyższy wniosek wynika z faktu podjęcia działań legislacyjnych przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz nieprzestrzegania w jego toku podstawowych zasad „tworzenia lepszego prawa". Naruszenia odnoszą się, bowiem do podstawowych zasad procesu legislacyjnego demokratycznego państwa prawa i wyraźnie wskazują, że, pomimo, iż mamy do czynienia z resortem, od którego wymagać się winno poszanowania przepisów prawa z racji zakresu jego działania, prawo nie jest przestrzegane. Zdaniem skarżących do RPO sposób prowadzenia konsultacji społecznych wskazuje, iż stanowią fikcję, a prawodawca nie zamierza uwzględnić żadnych opinii partnerów społecznych, realizując z góry założony cel.
Naruszeno zasadę równoczesności procedowania aktów wykonawczych wraz z ustawą ją wprowadzającą poprzez przygotowanie projektów aktów wykonawczych na mniej niż 30 dni przed wejściem w życie regulacji prawnych stanowiących delegacje ustawowe do ich wydania. Ponadto Ministerstwo Sprawiedliwości wielokrotnie naruszało zasadę jawności postępowania legislacyjnego poprzez niezamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji wszystkich procedowanych rozporządzeń.
Stowarzyszenia zarzucają też MS naruszenia zasady równego traktowania partnerów społecznych określonej „kategorii" poprzez dowolne, niczym nieuzasadnione, wybiórcze kierowanie projektów aktów wykonawczych do wybranych przez siebie partnerów społecznych z pominięciem innych.