Po pierwszym etapie konsultacji MSW zdecydowało o opracowaniu drugiej wersji założeń i przeprowadzeniu powtórnych konsultacji.
Zgodnie z projektem wprowadzony miałby zostać obowiązek oznaczenia miejsca usytuowania kamer, a monitoring w otwartej przestrzeni byłby prowadzony wyłącznie w celu zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego lub w celu ochrony osób i mienia.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przedstawiło założenia w grudniu 2013 r. W ramach trwających ponad pół roku konsultacji resort wystąpił o opinie m.in. do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Rzecznika Praw Obywatelskich, policji, prokuratury, Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych. W proces konsultacji włączeni zostali też wojewodowie i prezydenci największych miast - łącznie założenia zostały przekazane do 94 podmiotów. Głos w sprawie zabrały do tej pory m.in. organizacje pozarządowe zajmujące się monitorowaniem respektowania praw człowieka, a także organizacje reprezentujące branżę instalatorów systemów monitoringu oraz branżę ochrony osób i mienia.
Na konieczność szybkiego uchwalenia przepisów zwróciła uwagę m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. "Brak precyzyjnych regulacji dotyczących stosowania monitoringu powoduje utrzymujący się stan naruszania praw i wolności obywatelskich, zarówno z punktu widzenia gwarancji konstytucyjnych, jak i międzynarodowych standardów ochrony praw człowieka" - napisała HFPC w opinii.
Jak podkreślono w dokumencie MSW podsumowującym pierwszy etap konsultacji, oceny dotyczyły m.in. wprowadzenia zakazu stosowania atrap kamer, kwestii oznaczania przestrzeni objętej monitoringiem, a także spraw związanych z wprowadzeniem obowiązku konsultacji społecznych przed podęciem decyzji o tworzeniu lub rozbudowie systemów monitoringu w otwartej przestrzeni publicznej.
Wśród postulowanych zmian wskazywano m.in. na kwestie związane ze zwiększeniem zakresu kontroli nad systemami monitoringu przez uprawniony do tego organ kontrolny, dookreśleniem procedur upoważnień dostępowych do systemów monitoringu wizyjnego lub nagrań dla podmiotów uprawnionych - podkreślono w dokumencie, do którego dotarła PAP.
Zaproponowano także wprowadzenie bezpośrednich zapisów odnoszących się do prowadzenia monitoringu wizyjnego na terenach osiedli mieszkaniowych, domów wielorodzinnych oraz zakładów pracy. (ks/pap)
Więcej: MSW: monitoring wizyjny z ograniczeniami i pod kontrolą>>>
Sto podmiotów zgłosiło uwagi do projektu o monitoringu wizyjnym
Blisko sto podmiotów zgłosiło uwagi do projektu założeń do ustawy o monitoringu wizyjnym. Są wśród nich m.in. organizacje pozarządowe monitorujące respektowanie praw człowieka oraz instalatorzy systemów dozoru wizyjnego - informuje MSW.