Godzina pracy prawnika może kosztować od 100 zł w mniejszej, regionalnej kancelarii do 450 euro w należących do międzynarodowych sieci. Prawnicy zarówno z tych mniejszych, jak i z większych firm prawniczych mówią, że sama stawka za godzinę pracy pozostaje na ustabilizowanym poziomie od kilku lat - pisze "Rzeczpospolita".
– Stawki są zamrożone. Mimo inflacji nie za bardzo można je podnieść, ale też staramy się ich nie obniżać – mówi Tomasz Sanak z kancelarii Kunert, Kożuszko, Sanak z Warszawy.
– Sytuacja rynkowa i ogólny nacisk na cięcie wydatków wywierany na szefów działów prawnych przez zarządy czy właścicieli firm przekłada się oczywiście na ich oczekiwania dotyczące rozliczeń z kancelariami zewnętrznymi – podkreśla Krzysztof Wierzbowski, partner zarządzający kancelarii Wierzbowski Eversheds. Twierdzi, że stawki godzinowe nie są już od dłuższego czasu jedyną metodą rozliczeń kancelarii z klientami. Coraz częściej oczekują oni od kancelarii przedstawienia budżetu dla określonego projektu.
Czytaj także:
Stawki kancelarii zależą od regionów