Sąd Najwyższy w końcu sierpnia ubiegłego roku skierował dwa pytania do TSUE w ramach sporu toczącego się między sędzią Naczelnego Sądu Administracyjnego a KRS, w sprawie wydanej przez Radę opinii w przedmiocie dalszego zajmowania stanowiska sędziego NSA. SN pytał, czy sposób powoływania sędziów do KRS jest zgodny z polską konstytucją i standardami europejskimi. SN chce też wiedzieć, jaki jest standard europejski w tej dziedzinie i czy można obecną sytuację pogodzić z tym standardem.

Zdaniem SN, jeśli TSUE orzeknie, że nie jest to zgodne ze standardem unijnym, to wtedy powstanie pytanie, jaki jest status sędziów wskazanych przez nową KRS wyłonioną w taki sposób. 
SN zapytał więc, czy w rozumieniu prawa unijnego, utworzona od podstaw Izba Dyscyplinarna SN jest sądem niezależnym i niezawisłym, jeśli sędziowie tej Izby zostali wybrani przez KRS, która nie daje rękojmi niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

- We wtorek podczas rozprawy w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu dotyczącej pytań prejudycjalnych SN pełnomocnik rządu przedstawi polskie argumenty ws. reformy sądownictwa - powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Według ministra pytania dotyczą kwestii, które częściowo zostały wcześniej „rozwiązane”.  - Dotyczą takich kwestii, które naszym zdaniem leżą w kompetencji sądów państw członkowskich, a nie poziomu Unii Europejskiej. Jutro nasz pełnomocnik przedstawi nasze argumenty. Czekamy ze spokojem na wyjaśnienia tej kwestii – stwierdził Czaputowicz.

Na pytania dotyczące statusu Krajowej Rady Sądownictwa ma też odpowiedzieć polski Trybunał Konstytucyjny. Orzeczenie miało być ogłoszone 14 marca br., ale zostało przełożone na 25 marca. Nie podano powodów tej zmiany, ale prace TK obserwowane są w kontekście planu pracy Trybunału Sprawiedliwości UE i ewentualnej kolizji orzeczeń tych dwóch organów. Zdaniem ekspertów, gdyby były one sprzeczne, polskie sądy musiałyby stosować się do wyroku TSUE> 

Więcej: TK wyrok o zgodności przepisów o KRS z konstytucją wyda po orzeczeniu TSUE>>