Dłużej popracują nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale również rolnicy. Nowe regulacje mają dotyczyć także zasad przechodzenia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów. Projekt niedługo trafi do konsultacji społecznych.
-Jeszcze nie znamy tego projektu. U nas też rozważane są kwestie podwyższenia do 67 lat wieku, w którym np. sędziowie przechodzą w stan spoczynku, i zrównanie tego wieku dla kobiet i mężczyzn - mówi Patrycja Loose, rzecznik resortu sprawiedliwości. Dodaje, że dziś ok. 90 proc. sędziów przechodzi w stan spoczynku w wieku 70 lat. Podkreśla, że nie ma mowy o likwidacji samego stanu spoczynku.
Zdaniem prof. Ewy Łętowskiej, sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, jeżeli prokuratorzy nie osiągnęli wieku emerytalnego, to zasada ochrony praw nabytych ich nie dotyczy. Można tę sytuacje porównać z przedłużeniem przedawnienia: jeśli nie upłynęło, nie ma praw nabytych.
Jeśli zaś idzie o przedłużenie wieku emerytalnego dla kobiet, to ważne jest w jaki momencie zaczyna biec ten termin wydłużający wiek emerytalny. Ważne jest – zdaniem prof.Łętowskiej przeprowadzenie w każdej grupie zawodowej i wiekowej testu proporcjonalności. Zbadanie kwestii ochrony praw nabytych leży w gestii Rzecznika Praw Obywatelskich – dodaje profesor.
Stan spoczynku: sędzia i prokurator nie zawsze chronieni przez prawa nabyte
Resort pracy chce, by do 67. roku życia pracowali nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale też w KRUS oraz śledczy i sędziowie. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje zasady przechodzenia w stan spoczynku tych osób.