W dokumencie pojawia się informacja, iż we wrześniu 2012 r. OBWE wezwała Polskę do uchylenia przepisów o zniesławieniu w reakcji na wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim skazujący Frycza na 10 miesięcy ograniczenia wolności w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Wyrok z 14 września 2012 r. dotyczył znieważenia głowy państwa poprzez rozpowszechnianie na stronie internetowej prześmiewczych obrazków z wykorzystaniem wizerunku Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego (sygn. akt: III K 56/12). HFPC monitorowała ten proces.
Poza informacją o sprawie portalu Antykomor.pl w raporcie w kontekście Polski odnotowano kwestię więzień CIA, nowelizację prawa o zgromadzeniach publicznych oraz problematykę przepisów regulujących dostęp do aborcji.
W sprawie Antykomor.pl stanowisko w imieniu OBWE zajęła specjalna przedstawicielka tej organizacji ds. wolności mediów, Dunja Mijatović. Skrytykowała ona wyrok i podkreśliła, iż osoby pełniące funkcje publiczne w państwie powinny być odporniejsze na krytykę niż zwykli obywatele. Dodała również, iż w nowoczesnych demokracjach sankcje karne za znieważenie głowy państwa są nie do pogodzenia z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
W ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy Roberta Frycza Sąd Apelacyjny w Łodzi w styczniu 2013 r. jednak umorzył postępowanie w zakresie dotyczącym zarzutów związanych ze znieważeniem Prezydenta.
Human Rights Watch jest organizacją pozarządową dbającą o ochronę praw człowieka o zasięgu globalnym. Powstała w 1988 z przekształcenia Helsinki Watch, a jej działania skupiają się głównie na państwach, w których dochodzi do permanentnego łamania praw człowieka. Celami HRW jest: walka z dyskryminacją, utrzymanie wolności politycznej oraz przeciwdziałanie nieludzkiemu traktowaniu ludzi podczas wojny. Human Rights Watch publikuje coroczne raporty od 1989 r., sygnalizując najważniejsze problemy dotyczące ochrony praw człowieka i ich naruszeń na całym świecie.
Raport: http://www.hrw.org/reports/2013/01/31/world-report-2013
Sprawa Antykomor.pl w raporcie Human Rights Watch
W raporcie Human Rights Watch za 2012 rok wśród kwestii budzących obawy organizacji o naruszenie praw człowieka w Polsce znalazł się proces Roberta Frycza, założyciela portalu Antykomor.pl.