Resort sprawiedliwości wyjaśnia, że taka placówka mogłaby pozwolić na pełną indentyfikację zagrożeń rynku finansowego i wyeliminowałaby bariery prawne, które utrudniają przeciwdziałanie i zwalczanie zagrożeń związanych z przestępczością gospodarczą.

W instytucie - specjaliści z zakresu ekonomii
Jak mówi LEX.pl rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik, Instytut Ekspertyz Ekonomicznych skupiłby specjalistów z zakresu wiedzy ekonomicznej w tym m.in. prawa podatkowego, finansów, obrotu instrumentami finansowymi, funduszy inwestycyjnych, giełd towarowych, księgowości oraz innych dziedzin dotyczących działalności gospodarczej.
Z opinii i ekspertyz przez nich wydawanych mogłyby korzystać zarówno prokuratury, jak i sądy. - Taka wyspecjalizowana placówka naukowa z jednej strony może zapewnić wysoki poziom tych opinii, a z drugiej możliwość w miarę szybkiego ich uzyskania, co przyspieszy tok postępowań prowadzonych w sprawach gospodarczych - dodała.

Opinie mają być tańsze
W ocenie prokuratury za takim rozwiązaniem przemawiają też względy finansowe. - Opinie te obecnie opracowywane są przez podmioty zewnętrzne, czas oczekiwania na nie jest często bardzo długi, a koszty bardzo wysokie. Koszty działalności Instytutu – w naszej ocenie - byłyby mniejsze od obecnie ponoszonych - zaznaczyła Bialik.


Biegli w postępowaniu sądowym cywilnym i karnym. Praktyczne omówienie regulacji z orzecznictwem
>>

Rozwiązanie wręcz niezbędne
Zdaniem adwokata Dariusza Wółkiewicza, który na co dzień reprezentuje m.in. osoby poszkodowane przez banki, to jest bardzo dobry pomysł, wręcz konieczne rozwiązanie. - W wielu sprawach reprezentując pokrzywdzonych trafiamy na ścianę, głównie w organach ścigania. Przedstawiamy materiały wskazujące na realizacje znamion czynu przestępczego np. oszustwa, przesłanki wskazujące, że ktoś ze strony banku wprowadził w błąd klienta co do kosztów instrumentu, w skutego czego klient niekorzystanie rozporządził mieniem. Idziemy z tym do prokuratury i przekazujemy wszystkie materiały, a oni odmawiają wszczęcia śledztwa albo je umarzają bo według nich to sprawa o charakterze cywilnym. Wydaje mi, że w wielu przypadkach nie wynika to z braku chęci prowadzenia postępowania a z braku wiedzy o mechanizmach produktu bankowego - mówi LEX.pl.
Jak dodaje, dlatego istotne byłoby wsparcie ekspertów, instytutu, do którego prokuratorzy czy sądy mógłby występować o opinie. - Eksperci z tego zakresu w Polsce są, w różnych instytutach, na uczelniach. To dobry pomysł, by z ich wiedzy można było czerpać w jednym miejscu. Moim zdaniem mogłoby to skutecznie przyspieszyć i uelastycznić pozyskiwanie takich opinii - dodał.

Kwestie gospodarcze często niejasne dla prokuratorów
W ocenie adwokata, specjaliści mogliby też wspierać m.in. prokuratorów poprzez wyjaśnianie im mechanizmów działania różnych produktów bankowych. - Taka potrzeba jest ogromna. Konieczne jest też przyspieszenie czasu oczekiwania na opinie w sądzie, ponieważ obecnie jej sporządzenie trwa to od sześciu miesięcy do nawet roku. To bardzo wydłuża postępowania. Każde rozwiązanie, które usprawni, przyspieszy rozstrzyganie takich zagadnień jest moim zdaniem niezbędne - dodał.