Jak informują autorzy projektu, jego wprowadzenie usprawni także współpracę wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania z działaniami organizacji pozarządowych, zajmujących się świadczeniem pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem.
Nad ostateczną wersją formularza przeznaczonego dla organizacji pozarządowych pracowali w minionym tygodniu członkowie Rady ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości. W posiedzeniu wziął też udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.
Czytaj: Senat proponuje zmiany w kompensatach dla ofiar przestępstw>>>
Kolejna część posiedzenia poświęcona została pracom nad podobnym kwestionariuszem przeznaczonym dla organów ścigania, takich jak prokuratura i policja. Jego wprowadzenie do powszechnego użytku ma na celu m.in. upowszechnienie i ułatwienie stosowania środków ochronnych przewidzianych w ramach postępowania karnego, jak np. przesłuchiwanie w specjalnych przyjaznych pokojach lub objęcie ochroną.
Rada ds. Pokrzywdzonych Przestępstwem przy Ministrze Sprawiedliwości jest organem doradczym i liczy 12 członków reprezentujących instytucje odpowiedzialne za kontakt i pomoc ofiarom przestępstw. Głównym jej zadaniem jest implementacja Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/29/UE z dnia 25 października 2012 r. ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw oraz zastępującej decyzję ramową Rady 2001/220/WSiSW.
ID produktu: 40160707 Rok wydania: 2011
Autor: Ewa Bieńkowska,Lidia Mazowiecka
Tytuł: Państwowa kompensata przysługująca ofiarom niektórych przestępstw>>>