Zdaniem Agaty Jóźwiak z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, odpowiedź na to pytanie prawne może pomóc dłużnikom skarżącym się na wysokość opłat egzekucyjnych. Powinna bowiem przesądzić, czy można będzie obciążać dłużników powiększoną w ten sposób opłatą.
Jak przypomina autorka komentarza, wraz z wydaną przez Ministra Finansów interpretacją ogólną z 9 czerwca 2015 r., zmieniającą dotychczasowe stanowisko i uznającą, że komornicy uznawani są za podatników VAT, wystąpiło szereg kontrowersji w doktrynie i rozbieżności ocen w orzecznictwie.
Sąd Najwyższy wydał w lipcu 2016 roku uchwałę2, w której wypowiedział się o niedopuszczalności podwyższenia ustalanej przez komornika opłaty egzekucyjnej o stawkę podatku od towarów i usług, gdyż opłata zawiera już w sobie ten podatek. Stanowisko to nie może być jednak uznawane za ostateczne, ponieważ zagadnienie prawne zostało przekazane powiększonemu składowi Sądu Najwyższego i czeka na rozstrzygnięcie. Więcej>>
SN zdecyduje, czy opłata egzekucyjna zawiera VAT
Sąd Najwyższy wypowie się wkrótce, czy opłata egzekucyjna ustalana przez komornika sądowego podlega powiększeniu o należność z tytułu podatku od towarów i usług, czy też zawiera w sobie kwotę tego podatku.