Sędzia Sądu Rejonowego Teresa D. zaskarżyła do Sądu Najwyższego uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa. Uchwała ta odmówiła sędzi przeniesienia w stan spoczynku z powodu utraty zdrowia. Sędzia przepracowała 23 lata, ma obecnie 48 lat i jest przewlekle chora od roku.
Zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych sędziego przenosi się w stan spoczynku na jego wniosek albo na wniosek właściwego kolegium sądu, jeżeli z powodu choroby lub utraty sił uznany został przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków sędziego (art.70). Sędzia może być przeniesiony w stan spoczynku, jeżeli bez uzasadnionej przyczyny nie poddał się badaniu, jeżeli z żądaniem badania wystąpiło kolegium sądu albo Minister Sprawiedliwości.
Problem polega na tym, że lekarz orzecznik z ZUS stwierdził, że sędzia jest zdolna do pracy. Tymczasem świadectwa lekarskie przedstawione Sądowi Najwyższemu świadczą zupełnie o czymś innym. Sędzia Teresa D. ma chory kręgosłup i inne schorzenia, przeszła kilka operacji. - Od stycznia 2011 roku nie otrzymuję wynagrodzenia – mówiła przed SN Teresa D. – Odmówiono mi przejścia w stan spoczynku, nie mam za co utrzymywać dziecka.
Wprawdzie ustawa dopuszcza przeniesienie w stan spoczynku na wniosek kolegium właściwego sądu, jeżeli z powodu choroby sędzia nie pełnił służby przez okres roku, jednak kolegium w tym wypadku stwierdziło, że sędzia może wrócić do pracy, jeśli się podleczy. KRS w uchwale zaznaczyła, że negatywnie podchodzi do wniosku sędzi o przeniesienie w stan spoczynku, ze względu na to, że roczny okres zwolnienia od pracy zawierał dwa dni nie objęte zaświadczeniem lekarskim. A ponadto sędzia nie skorzystała z urlopu, który powinna wykorzystać w czasie choroby.
Sąd Najwyższy 12 kwietnia br. uchylił uchwałę KRS i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. - Sprawa nie jest prosta – zaznaczyła sędzia sprawozdawca Romualda Spyt. – Sędzia została pozbawiona wynagrodzenia i od decyzji lekarza orzecznika nie może się odwołać.
SN wziął pod uwagę fakt, że roczne niespełnienie służby nie jest jedyną przesłanką przejścia w stan spoczynku, Rada może kierować się różnymi kryteriami oceny, ale nie powinny być one dowolne. SN uznał, że kryterium przesądzającym o uchyleniu uchwały KRS jest niemożność odwołania się od decyzji ZUS.

Sygnatura akt III KRS 2/11