Prokura jest szczególnym pełnomocnictwem do czynności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Prokury udziela przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców, a prokurent może udzielić dalszego pełnomocnictwa innym osobom.

Przyczyną środowej uchwały SN była historia małżeństwa, które chciało zabezpieczyć kredyt bankowy hipoteką, wpisaną do księgi wieczystej. Referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Tarnobrzegu uznał jednak, że hipoteka jest już wpisana do księgi wieczystej i odmówił ponownego wpisu.

Wówczas bank zaskarżył decyzję referendarza, a gdy okazało się to nieskuteczne, złożył apelację do sądu okręgowego. Apelację podpisali: kierownik bankowości detalicznej i doradca klienta detalicznego. Obaj działali z upoważnienia dwóch dyrektorów pracujących w tym banku. Z kolei dyrektorzy dostali pełnomocnictwa do występowania przed sądem od prokurenta tego banku.

Taki sposób udzielania pełnomocnictw wzbudził wątpliwości Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, do którego trafiła apelacja. Sąd uznał, że prokurent nie mógł udzielić pełnomocnictwa do reprezentowania banku przed sądem dyrektorom, a dyrektorzy nie mogli przekazać tego pełnomocnictwa kierownikowi bankowości detalicznej i doradcy klienta. W przekonaniu tarnobrzeskiego sądu prokurent mógł udzielić pełnomocnictwa tylko adwokatowi albo radcy prawnemu.

Tarnobrzeski sąd postanowił jednak zwrócić się z pytaniem w tej kwestii do Sądu Najwyższego. Od odpowiedzi na nie zależało, czy apelację do sądu w imieniu banku mogli złożyć jego pracownicy, czy powinna być ona złożona przez prokurenta albo adwokata lub radcę, którego prokurent upoważnił.

W środę Sąd Najwyższy uznał, że prokurent może udzielić dalszego pełnomocnictwa procesowego także pracownikom przedsiębiorcy - jako osobom wymienionym w art. 87 par. 2 kodeksu postępowania cywilnego (sygn. III CZP 45/13).

Uchwała oznacza, że bank może być reprezentowany przed sądem także przez swojego pracownika, pod warunkiem, że pracownik uzyskał takie pełnomocnictwo od prokurenta.