Jeżli zapadnie w tej sprawie uchwała siedmiu sedziów, to będzie ona wiazać wszystkie składy Sądu Najwyższego.
Sprawa miała następujące tło: Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa pozwała w 2007 r. jednego z lokatorów - W. S. o zapłatę 123 tys. 473 zł tytułem uzupełnienia wkładu budowlanego związanego ze spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu w budynku przy ul. G.
W uzasadnieniu żądania powołała się na ostateczne rozliczenie kosztów budowy budynku, którego podstawą było oświadczenie Zarządu Spółdzielni, zatwierdzone uchwałą Rady Nadzorczej z września 2006 r.
Pozwany podniósł zarzut przedawnienia dochodzonego roszczenia. Sąd Okręgowy 18 czerwca 2013 r. oddalił powództwo.
Według Sądu Okręgowego do ostatecznego rozliczenia kosztów budowy budynku doszło już w 1999 r. Z rozliczenia tego, o którym pozwany został zawiadomiony w sierpniu 1999 r., nie wynikała powinność uzupełnienia przez pozwanego wkładu budowlanego o dochodzoną kwotę.
Sąd Apelacyjny, oddalając apelację strony powodowej, przyjął, inaczej niż Sąd Okręgowy, że w 1999 r. nie doszło do ostatecznego, skutecznego (ważnego) rozliczenia kosztów budowy budynku przy ul. G.
Sygnatura akt I CSK 169/15
SN podejmie uchwałę w sprawie spółdzielni mieszkaniowej
Dzisiaj, tj 9 marca Sąd Najwyższy ma odpowiedzieć na pytanie; czy roszczenie spółdzielni mieszkaniowej wobec członka o uzupełnienie wkładu budowlanego jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i przedawnia się z upływem trzech lat?