Druga kwestia to, czy nie zachodzi nieważność postępowania w wypadku jego kontynuowania na skutek orzekania przez sędziego zawodowego w Sądzie Rejonowym w Lęborku na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 listopada 2012 r. o przeniesieniu sędziego, który pełnił do końca grudnia 2012 r. obowiązki orzecznicze w Sądzie Rejonowym w Bytowie.

Dwie skargi na czynności komornika

Problem powstał na tle skargi na czynności komornika i likwidacji sądów rejonowych. Wierzyciel PHU „R” sp. z o.o. w G. we wniosku zażądał prowadzenia egzekucji przeciwko dłużnikowi z ruchomości dłużnika, z jego rachunku bankowego, a także z wierzytelności. 
Drugi wierzyciel PKO BP SA Oddział Centrum Restrukturyzacji i Windykacji Biuro w G
zażądał prowadzenia egzekucji przeciwko z wynagrodzenia za pracę i innych należności przypadających dłużnikowi od pracodawców, z ruchomości dłużnika oraz z z rachunku bankowego dłużnika i nieruchomości.
Sprawy dotyczą dłużnika zamieszkałego w Bytowie, a komornik przy Sądzie Rejonowym w tym mieście. od momentu złożenia do niego wniosków o wszczęcie postępowań egzekucyjnych do 31 grudnia 2012 r. był komornikiem właściwości ogólnej dłużnika w wypadku wszystkich sposobów
egzekucji.
Do 31 grudnia 2012 r. istniał Sąd Rejonowy w Bytowie. Do jego pierwszego Wydziału Cywilnego wpłynęły sprawy z dwóch skarg dłużnika WK na czynności komornika przy Sądzie Rejonowym w B.  W obu tych sprawach referendarz tego Sądu Rejonowego wydał dwa postanowienia, na które złożone zostały dwa środki zaskarżenia przez dłużnika WK. Były to skarga z 3 stycznia 2013 r. na postanowienie referendarza z 5 grudnia 2012 r. oraz skarga z 12 grudnia 2012 r.
Obie skargi muszą zostać wedle obowiązującej procedury cywilnej rozstrzygnięte przez ten sam Sąd Rejonowy. Tak stanowi art. 398 (23) § 2 k.p.c. : „w przedmiocie kosztów sądowych lub kosztów procesu oraz na postanowienie o odmowie ustanowienia adwokata lub radcy prawnego, wniesienie skargi na postanowienie referendarza wstrzymuje jego wykonalność; sąd orzeka jako sąd drugiej instancji, stosując odpowiednio przepisy o zażaleniu.”

Nie ma oficjalnej interpretacji

Zdaniem sądu pytającego skargę powinien rozpoznać sąd, przy którym działa referendarz, a
zatem odpowiedni sąd rejonowy lub okręgowy. Skargi te muszą podlegać merytorycznemu
badaniu przez Sąd Rejonowy przez sędziego zawodowego powołanego przez prezydenta.
W Sądzie Rejonowym w Bytowie orzekało pięciu sędziów zawodowych. Wszyscy otrzymali 3 grudnia 2012 r. identycznej treści decyzje ministra sprawiedliwości i wszyscy sędziowie wnieśli odwołania do SN od tych decyzji. Nie są one prawomocne i takie pozostaną co najmniej do dnia orzekania w ich przedmiocie przez SN. Te wszystkie decyzje zostały wydane bez zgody sędziów, a nawet bez ich udziału. Nie wpłynęła żadna oficjalna interpretacja tych decyzji o przeniesieniach, a minister sprawiedliwości interpretuje te przeniesienia jedynie na konferencjach prasowych i w telewizji. W opinii ministra nie są to decyzje administracyjne i dlatego nie zawierają uzasadnienia,
choć są - jego zdaniem - natychmiast wykonalne (bez wskazania podstawy prawnej)

Sygnatura akt III CZP 3/13