Postanowienie sądu dotyczy decyzji UOKiK z kwietnia 2008 roku. Urząd uznał wówczas, że spółka Stalexport Autostrada Małopolska nie miała prawa pobierać pełnej opłaty za przejazd autostradą, która nie spełniała w całości standardu tego typu drogi. Trwające od stycznia do września 2007 roku prace remontowe na odcinku jezdni spowodowały znaczne utrudnienia w ruchu. W szczytowym momencie na blisko 1/3 długości trasy pomiędzy punktami poboru opłat występował ruch dwukierunkowy na jednej jezdni, a w konsekwencji czas przejazdu znacznie się wydłużył. Na Stalexport Autostradę Małopolską została nałożona kara finansowa w wysokości 1,3 mln zł.
Firma skorzystała z przysługującego jej prawa i odwołała się od decyzji. W maju 2010 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 31 maja 2011 roku Sąd Apelacyjny w całości podzieliły argumentację UOKiK, podkreślając, że ustalając cenę za przejazd spółka powinna wziąć pod uwagę trwające wówczas remonty.
Dziś Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną spółki Stalexport Autostrada Małopolska, utrzymując w mocy dotychczasowe rozstrzygnięcia, a także wysokość nałożonej sankcji pieniężnej. W uzasadnieniu ustnym sąd stwierdził, że argumenty podnoszone przez spółkę nie są zasadne. Stalexport miał możliwość obniżania stawek i korzystał z niej w innych przypadkach niż remonty. Ponadto przyznano, że w sprawie prawidłowo został wyznaczony rynek właściwy – odpłatnego umożliwiania przejazdu odcinkiem autostrady Katowice-Kraków.
Postanowienie Sądu Najwyższego ostatecznie potwierdza zasadność decyzji UOKiK w sprawie spółki Stalexport Autostrada Małopolska.