Minister zakwestionował zapis, w którym upoważnia notariuszy do złożenia elektronicznego wniosku o wpis do księgi wieczystej "jeżeli wniosek wynika z czynności innej niż dokonana w akcie notarialnym, notariusz żądanie złożenia wniosku dokumentuje protokołem" ( par.9 a) , zdanie 2 na uchwały Krajowej Rady Notarialnej, Nr IX/52/2016 z dnia 17 czerwca 2016 r., w sprawie zmiany Regulaminu wewnętrznego urzędowania kancelarii notarialnej).
Zdaniem ministra regulamin tak sformułowany rozszerza w sposób sprzeczny z Konstytucją RP zakres uprawnień notariuszy. Notariusz ma prawo tylko do złożenia wniosku o wpis do księgi wieczystej, czynności wynikającej ze sporządzenia aktu notarialnego ( według art. 92 par. 4 ustawy Prawo o notariacie). W powołanym przepisie ustawy czytamy, że "...notariusz sporządzający akt notarialny, nie później niż w dniu jego sporządzenia, składa wniosek o wpis w księdze wieczystej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe. Na żądanie strony czynności notarialnej, wniosek zawiera żądanie dokonania w księdze wieczystej także innego wpisu związanego z czynnością notarialną."
Jak wyjaśniała pełnomocnik KRN wykreślenie z regulaminu spornego zapisu spowoduje, że notariusz przy sporządzaniu poświadczenia dziedziczenia nie mógłby złożyć wniosku wieczysto-księgowego o wpis zgodny z aktualnym stanem prawnym. Podobnie przy zrzeczeniu się służebności, przy którym wymaga się poświadczenia notarialnego podpisu. Wygaśnięcie służebności wymaga odnotowania w księdze wieczystej.
SN odroczył ogłoszenie wyroku do 1 grudnia br., gdyż zdaniem sądu Izby Pracy problem jest skomplikowany.
Sygnatura akt III ZS 3/16, postanowienie SN z 22 listopada 2016 r.