W spółce giełdowej BondSpot, zajmującej się obrotem obligacjami skarbowymi powstał konflikt w momencie zakupu przez skarb państwa 92 proc. udziałów ( wykupiła je Giełda Papierów Wartościowych).

Natychmiastowe obniżenie wynagrodzenia

Konflikt między prezesem i wiceprezesem tej spółki a właścicielem ujawnił się w maju 2009 roku. Prezesowi i wiceprezesowi spółki BondSpot automatycznie obniżono wynagrodzenie do 4-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego. Spór toczył się o 157 tys. zł z odsetkami.
Prezes nie zgodził się na porozumienie ze spółką w sprawie obniżki wynagrodzenia, a następnie rozwiązano z nim umowę o pracę. Pracy Janausz C. nie mógł przez sześć lat znaleźć pracy, gdyż spółki giełdowe czekały na zakończenie sporu z GPW. A spółka po 9 miesiącach ponownie stała się prywatna.

Rozbieżne wyroki

Wiceprezes Piotr W. wygrał w sądzie pracy spór o wynagrodzenie. Natomiast prezes Janusz C. - w dwóch instancjach przegrał.  W uzasadnieniu sąd I instancji stwierdził, że obniżenie wynagrodzenia następuje automatycznie bez wcześniejszego wypowiedzenia zmieniającego ( wynikającego z art. 42 kodeksu pracy). Według tego artykułu przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.
Sąd Apelacyjny w Warszawie także oddalił powództwo Janusza C. potwierdzając, że pozwana spółka nie musiała dostosować się do art. 42 kp, a postanowienie o wyższym wynagrodzeniu jest nieważne.

Trzy miesiące wypowiedzenia

Dopiero Sąd Najwyższy uchylił niekorzystny dla prezesa Janusza C. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 29 maja 2014 roku. Sąd Najwyższy w wyroku z 15 września br. stwierdził, że w tej sprawie nie ma automatyzmu i obniżenia wynagrodzenia z dnia na dzień, gdy tylko spółka przejdzie na własność skarbu państwa. Obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, wynikający z art. 26 ustawy kominowej. Według niego "postanowienia umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy oraz umów cywilnoprawnych stanowiących podstawę zatrudnienia ustalające wynagrodzenie miesięczne, nagrodę roczną, odprawę albo świadczenia dodatkowe w wysokości wyższej niż maksymalna dopuszczona ustawą, stają się nieważne z mocy prawa z upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy ustawy."

Sygnatura akt II PK 307/14, wyrok z 15 września 2015 r.

  Michael Armstrong,Ann Cummins
 
Zarządzanie wynagrodzeniami. Zestaw narzędzi