Zdaniem autorów uchwały, działania takowe prowadzą nie tylko do deprecjonowania autorytetu Trybunału Konstytucyjnego, ale także całego Państwa i godzą w podstawy jego ustroju. Stanowią także niebezpieczny precedens nierespektowania norm konstytucyjnych przez najwyższych przedstawicieli Państwa, którzy powinni stać na straży Konstytucji.
- Ze zdumieniem przysłuchujemy się wypowiedziom najwyższych przedstawicieli władz państwowych, które deprecjonują orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, oraz podważają autorytet sędziowski, zarzucając sędziom wydawanie wyroków pod naciskiem politycznym. Jako jedni z przedstawicieli środowiska sędziowskiego oświadczamy, że takie opinie są nieprawdziwe i całkowicie nie do zaakceptowania.
Sprzeciwiamy się wypowiedziom osób publicznych oraz działaniom organów państwowych zmierzających do ograniczenia samodzielności władzy sądowniczej, przypominając, że zgodnie z art. 175 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej  do sprawowania wymiaru sprawiedliwości powołane są wyłącznie sądy, a do badania zgodności aktów prawnych z Konstytucją - Trybunał Konstytucyjny, którego orzeczenia mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne (art. 188 i art. 190 ust. 1 Konstytucji R.P.).
Za niedopuszczalne traktujemy publiczne wyrażane stanowiska kwestionujące obowiązek przestrzegania przez organy władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej stanu prawnego stwierdzonego orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego – czytamy w uchwale.
 

Dowiedz się więcej z książki
Wolności i prawa człowieka w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł