Sprawa domniemanych więzień CIA w Polsce zostanie szczegółowo zbadana przez Prokuratora Generalnego. Prezes Rady Ministrów Donald Tusk nawiązując do doniesień „New York Timesa” na temat domniemanego przetrzymywania na terenie Polski osób podejrzanych o działalność terrorystyczną, zwrócił się do Prokuratora Generalnego z prośba o przeprowadzenie w tej sprawie szczegółowego postępowania wyjaśniającego.

Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo w sprawie domniemanego przetrzymywania w Polsce terrorystów Al Kaidy. Potwierdził to Informacyjnej Agencji Radiowej prokurator Maciej Kujawski z biura prasowego ministerstwa sprawiedliwości. Tygodnik "Wprost" napisał na swej stronie internetowej, że jedną z osób, która wyraziła zgodę na utworzenie w Polsce tajnych więzień Centralnej Agencji Wywiadowczej CIA, był prezydent Aleksander Kwaśniewski. Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych miała przed dwoma laty skierować zawiadomienie tej treści do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i koordynatora do spraw służb specjalnych, Zbigniewa Wassermanna. Ziobro powiedział dziennikarzom "Wprost", że nie otrzymał takich informacji. Wasserman oświadczył natomiast, że zrobił w tej sprawie to, czego wymagało prawo. Według "Wprost", w styczniu bieżącego roku premier Donald Tusk złożył do prokuratury doniesienie o niedopełnieniu obowiązków przez Ziobrę i Wassermanna.

Według doniesień IAR, tygodnik pisze, że zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa między innymi przez Aleksandra Kwaśniewskiego podpisał przed dwoma laty ówczesny szef komisji do spraw służb specjalnych, Roman Giertych. "Wprost" pisze, że w zeszłym roku, gdy Giertych był przesłuchiwany w sprawie śledztwa dotyczącego tak zwanej afery gruntowej, zeznał, iż istniał "istotny związek" między aferą w ministerstwie rolnictwa, a tajnymi więzieniami CIA na Mazurach. Protokół przesłuchania Giertycha opatrzono jednak, jak informuje tygodnik, klauzulą tajności. "Nie będę komentował tych spraw - powiedział Giertych "Wprost". Prokurator Maciej Kujawski przyznał IAR, że śledztwo wszczęto kilkanaście dni temu. Nie chciał jednak powiedzieć, z czyjej inicjatywy i dlaczego wszczęto postępowanie, ani jaki jest jego plan. Kujawski nie zaprzeczył doniesieniom mediów, że w śledztwie w niedługim czasie mieliby być przesłuchani były prezydent Aleksander Kwaśniewski, były premier Leszek Miller i były szef Wojskowych Służb Informacyjnych, Marek Dukaczewski. Kujawski powiedział, że takie przesłuchanie nie jest wykluczone, gdyż prokuratorzy prowadzący postępowanie prawdopodobnie przesłuchają osoby piastujące kiedyś najwyższe stanowiska, które mogą coś wiedzieć na temat ewentualnych tajnych więzień.

Istnieniu więzień CIA w Polsce wielokrotnie zaprzeczały wszystkie urzędujące w tym czasie władze, w tym prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premier Leszek Miller. Były Prezydent w ostatnim wywiadzie telewizyjnym zaprzeczył istnieniom więzień CIA w Polsce, potwierdził jednak, że Polska współpracowała z CIA.  O tym, że w Polsce mogą być tajne więzienia CIA, w których byli przesłuchiwani muzułmańscy terroryści, zrobiło się głośno w 2005 roku. Wtedy organizacja Human Rights Watch, podała, że CIA w kilku krajach europejskich, między innymi w Polsce i Rumunii, ma do dyspozycji bazy, w których przetrzymuje więźniów z Al-Kaidy. W Polsce takie więzienie miało się znajdować w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Według Human Rights Watch, w Szymanach kilkakrotnie lądowały samoloty CIA z więźniami Al Kaidy na pokładzie. 14-osobowy odrzutowiec Gulfstream lądował na dawnym wojskowym lotnisku w Szymanach na Mazurach pierwszy raz w drugiej połowie grudnia 2002 r. Z międzynarodowego rejestru lotów wynika, że tylko między lutym a lipcem 2003 r. był sześć razy na Okęciu i raz w Szymanach. Przylatywał cztery razy z Afganistanu oraz z Maroka, Waszyngtonu i Pragi. Potwierdzają to także pracownicy lotniska. Jak udowodnili dziennikarze "New York Timesa", samolot przez podstawione firmy wynajęła CIA.   Dochodzenie w sprawie europejskich więzień CIA prowadziła Rada Europy, jednak nie potwierdziło ono prawdziwości zarzutów.

(Źródło: IAR/Wprost/KW)