Znane są już wyniki dodatkowego kolokwium poprawkowego na I roku aplikacji w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Odsetek zdawalności ze wszystkich sześciu przedmiotów wyniósł 22  proc. – pozytywny wynik uzyskało 265 ze 1187 wypełnionych testów. Dodatkowe kolokwium pozytywnie zaliczyło 136 osób (z 649), czyli 21 proc. przystępujących do kolokwium aplikantów, a przeciętny zdający podchodził do egzaminu z prawie dwóch przedmiotów.
Jak poinformowała warszawska OIRP, n
ajlepszą zdawalnością cieszyły się testy z postępowania karnego (142 pozytywne oceny, czyli 63 proc. testów) i zasad wykonywania zawodu (15 pozytywnych ocen – 48 proc.). Najsłabsze wyniki aplikanci osiągnęli natomiast w teście z prawa konstytucyjnego (żadnej pozytywnej oceny na 57 zdających) i postępowania cywilnego (46 pozytywnych ocen – 10 proc.). W prawie cywilnym i prawie karnym odnotowano podobne wyniki – w obu przedmiotach zdawalność wyniosła 15  proc. (32 pozytywnych ocen z prawa cywilnego i 30 z prawa karnego). Wyniki z 2 przedmiotów bloku prawa cywilnego (najważniejszego z punktu widzenia przygotowania do egzaminu końcowego i pracy zawodowej) potwierdzają, iż te przedmioty sprawiają największą trudność aplikantom.
Dodatkowe kolokwium poprawkowe odbyło się 10 lutego br. i miało wyjątkową formę. Z uwagi na konieczność usunięcia stanu zawieszenia (warunkowego odbywania zajęć na kolejnym roku szkoleniowym), OIRP w Warszawie umożliwiła aplikantom kompleksowe, szybkie i sprawne podejście do dodatkowego kolokwium poprawkowego.
Dla zapewnienia maksymalnego obiektywizmu przeprowadzenia kolokwium Izba wprowadziła też dla wszystkich sześciu przedmiotów identyczną formę testu zamkniętego (jedna odpowiedź z trzech była poprawna). Pytania do testu przygotowali wykładowcy od lat szkolący aplikantów, osoby z dużym doświadczeniem zawodowym i dorobkiem naukowym. Jak zapewniają, poziom trudności kolokwium nie odbiegał od kolokwiów prowadzonych w roku szkoleniowym 2010, choć połowa przedmiotów była egzaminowa w tej formie po raz pierwszy.
- Stosunkowo niski wskaźnik zdawalności dodatkowego kolokwium poprawkowego  potwierdza, że dodatkowy termin nie  wpłynął znacząco na wynik ogólny. Osiągnięte w czasie dodatkowego kolokwium wyniki potwierdzają natomiast, że egzaminatorzy starają się nie obniżać standardu nauczania i utrzymać wymagania wobec przyszłych radców prawnych - mówi Michał Stępniewski, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.