We wstępie do wydanej właśnie książki Status prawny wierzyciela wspólnika w spółce jawnej. Uwagi materialnoprawne autor zwraca uwagę na trzy podstawowe przyczyny takiego stanu rzeczy.
Po pierwsze, wierzyciel wspólnika został prawnie usytuowany jako osoba trzecia w stosunku do spółki jawnej. Po drugie, mimo tego, że wierzyciel wspólnika jest podmiotem zewnętrznym (osobą trzecią) wobec spółki jawnej – a nie jej wspólnikiem – wierzycielowi temu przysługują w niej określone prawa, które kształtu-ją jego pozycję prawną.
Po trzecie, zakres treściowy statusu prawnego wierzyciela wspólnika w spółce jawnej jest dynamiczny, ulega modyfikacjom, które zależą przede wszystkim od stopnia aktywności prawnej wierzyciela w dążeniu do zaspokojenia jego wierzytelności z praw wspólnika w spółce.

imagesViewer

Jak podkreśla wydawca książki, w sposób kompleksowy przedstawiono w niej status prawny wierzyciela wspólnika w spółce jawnej. Na status ten składają się prawa przysługujące temu wierzycielowi w spółce, tj. pozostające w związku z faktem prawnym bycia wierzycielem w stosunku do wspólnika spółki jawnej. Jest to pierwsza na rynku wydawniczym monografia z tego zakresu. Zagadnienia zawarte w publikacji odnoszą się - w związku z odpowiednim stosowaniem przepisów o spółce jawnej do spółki komandytowej, partnerskiej i komandytowo-akcyjnej - do wierzycieli pozostałych wspólników tych spółek, z wyjątkiem akcjonariuszy: wierzycieli partnerów, komplementariuszy i komandytariuszy.
- Problematyka poruszana w książce ma ponadto istotne znaczenie z perspektywy obszernego zakresu wykorzystania spółki jawnej oraz znacznego wykorzystania pozostałych handlowych spółek osobowych w obrocie prawnym – czytamy w opisie publikacji.
Zdaniem autora i wydawcy, publikacja będzie przydatna dla adwokatów i radców prawnych, sędziów i komorników, wspólników handlowych spółek osobowych i ich zarządców (menedżerów), a także dla pracowników naukowych.

Więcej o publikacji>>>