- W rekomendacjach, które wydaliśmy w sprawie praworządności w Polsce, bardzo krytycznie odnieśliśmy się do skargi nadzwyczajnej. Podtrzymuję swoje stanowisko - powiedział na konferencji prasowej Timmermans.

Czytaj: Prof. Gersdorf jeszcze może zostać w SN>>

Jak zauważają komentatorzy, oświadczenie wiczeszefa KE wygłoszone zostało w momencie, gdy polski rząd i KE próbują się porozumieć w sprawie konfliktu dotyczącego praworządności. Uchwalone 12 kwietnia br. przez Sejm i zatwierdzone 16 kwitenia przez Senat zmiany w ustawach sądowych, które były przedstawiane przez polityków PiS jako ustępstwa wobec Komisji, zostały przez Timmermansa uznane za niewystarczające.


Prawo Unii Europejskiej a prawo konstytucyjne państw członkowskich>>

 

Frans Timmermans przypomniał, że na podczas spotkania ministrów ds. europejskich w minioną środę w Luksemburgu jeszcze raz wytłumaczył stanowisko Komisji Europejskiej m.in. w sprawie skargi nadzwyczajnej. - Widziałem bardzo mocne wsparcie ze strony państw członkowskich. Sadzę, że polskie władze mogą po prostu przeczytać rekomendacje, żeby dowiedzieć się, czego Komisja od nich oczekuje - oświadczył Timmermans.