W listopadzie 2009 r. Naczelna Rada Adwokacka ustaliła, że jeden delegat na zjazd powinien przypadać na 35 adwokatów. Podwyższyła w ten sposób proporcję, która na poprzedni zjazd (2007 r.) wynosiła 1 do 25.
Krzysztof Stępiński argumentował, iż zmiana tego tzw. parytetu działa na niekorzyść średnich i dużych izb, ponieważ na jednego delegata przypada w nich o ponad 250 proc. więcej adwokatów niż w izbach mniejszych. Z najmniejszej izby radomskiej na zjazd przyjedzie sześciu delegatów i tyle samo z białostockiej, gdzie adwokatów jest trzy razy więcej. Adwokat zarzucił też NRA, że parytet ustaliła, nie licząc aplikantów.
– Wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski zdecydował 11 sierpnia o wycofaniu skargi – poinformowała Joanna Dębek, rzecznik prasowy MS. – NRA przedstawiła dane rzucające nowe światło na jej zarzuty. Zdaniem ministra zmiana proporcji nie jest na tyle istotna, by można było uznać ją za rażące naruszenie prawa i zasady proporcjonalności.
Źródło: Rzeczpospolita
Skarga na adwokackie parytety wycofana
Minister sprawiedliwości wycofał złożoną w czerwcu skargę na uchwałę NRA w sprawie sposobu ustalania liczby delegatów na tegoroczny zjazd palestry z poszczególnych izb. O jej zaskarżenie w trybie nadzoru sprawowanego nad adwokaturą wystąpił do ministra warszawski adwokat Krzysztof Stępiński, twierdząc, że narusza ona zasadę równości.