Senatorowie zaproponowali, aby w sposób bezpośredni stwierdzić w ustawie z dnia 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego (Dz. U. z 2003 r. Nr 65, poz. 594 z późn. zm.), że wynagrodzenie członków zarządu nie będzie podlegało regulacji z ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 254 z późn. zm.). Ta ustawa, zwana potocznie "ustawą kominową", wprowadza ograniczenia w wynagrodzeniach członków organów zarządzających przedsiębiorstw państwowych.

Autorzy projektu wskazali, że ustawa o wynagradzaniu odnosi się do przedsiębiorstw państwowych, a BGK jest bankiem państwowym, funkcjonującym na podstawie odrębnej ustawy. Dlatego też proponują, aby wynagrodzenia banku były ustalane przez Radę Nadzorczą BGK.

W opinii senatorów Bank Gospodarstwa Krajowego pełni na tyle ważne w państwie i w gospodarce funkcje, że istotnym jest zapewnienie profesjonalizmu w jego zarządzaniu, czemu sprzyjać będzie jednoznaczne wyłączenie BGK spod rygorów ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi.

Opracowanie: Małgorzata Jastrzębska