Senatorowie rozpatrzą projekt noweli kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza możliwość wniesienia zażalenia na orzeczenia dotyczące zwrotu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, zarówno sądu pierwszej, jak i drugiej instancji. Projekt dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Trybunał Konstytucyjny orzekł 30 padziernika 2012 r., że  art. 394(1) § 1 pkt 2 kpc w zakresie, w jakim nie przewidywał zażalenia na postanowienie sądu drugiej instancji oddalające wniosek pełnomocnika ustanowionego z urzędu o przyznanie od Skarbu Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej w postępowaniu przed sądem drugiej instancji: jest niezgodny z art. 45 ust. 1 i art. 176 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 32 oraz art. 78 konstytucji.
Trybunał podkreślił, że zwrot kosztów pomocy prawnej udzielonej z urzędu jest jednym z elementów wynagrodzenia za usługi wykonywane przez radcę prawnego i powinien podlegać ochronie właściwej dla praw majątkowych. W systemie prawa brak jest jednak regulacji nakazującej traktować pełnomocnika z urzędu jako stronę czy uczestnika postępowania dotyczącego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej.

Czytaj także: SN: adwokat z urzędu może złożyć zażalenie w sprawie kosztów