Zgodnie z obowiązującą od 13 kwietnia br. nową ustawą o SN,  ławników wybiera Senat w głosowaniu jawnym. Termin na wybór przez Senat ławników SN upływa 3 lipca. Senat ma się tym zająć podczas rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia.

Senatorowie rozpatrzyli we wtorek 15 kandydatur: Mariusza Kolankowskiego, Józefa Kowalskiego, Anny Kuć, Małgorzaty Kuśmierek-Balcerek, Jacka Leśniewskiego, Romana Markiewicza, Marka Molczyka, Agaty Pawlak, Aleksandra Popończyk, Bogusławy Rutkowskiej, Wojciecha Szczepka, Elizy Szepelu, Joanny Witkowskiej, Agnieszki Zielonki i Mirosława Lasoty. 
Na wysłuchanie nie stawiła się kandydatka Agnieszka Zielonka.  Rekomendacji komisji nie uzyskali Mirosław Lasota i Joanna Witkowska.

Kandydatura Witkowskiej została rozpatrzona negatywnie ze względów formalnych. Podczas wysłuchania kandydatka przekazała, że jest pracownikiem Najwyższej Izby Kontroli i przebywa na urlopie bezpłatnym, a ławnikiem w SN nie może być osoba pracująca w urzędzie obsługującym centralny organ państwa.

Przewodniczący komisji senator Robert Mamątow (PiS) poinformował też, że komisja uzyskała informację z organów ścigania, iż jeden z kandydatów był poszukiwany przez policję.

Wśród wysłuchanych przez komisję kandydatów byli m.in. przedsiębiorcy, nauczyciele, lekarz, bezrobotny, ekonomista i psycholog. Kandydaci na ławników byli pytani przez senatorów m.in. o status rodzinny, doświadczenie zawodowe oraz ich wiedzę na temat pracy ławników SN. Pytania dotyczyły też reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce, pozycji kobiety w polskim systemie prawnym oraz relację etyki i litery prawa w sądach.

Senat na razie może wybrać tylko 13 ławników, chociaż ich liczba została określona w zarządzeniu I Prezes SN na 36. Jeśli pojawią się kolejne kandydatury, Senat będzie mógł powoływać następnych ławników. (ks/pap)