Skuteczniejsza ochrona i pomoc dla świadków oraz ofiar przestępstw, których zdrowie i życie są zagrożone, w celu uchronienia ich przed zastraszeniem i odwetem - to główne cele ustawy o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka, którą również mają zająć się senatorowie. Ustawa przewiduje trzy podstawowe rodzaje środków ochrony i pomocy dla świadków i pokrzywdzonych: ochronę na czas czynności procesowych, ochronę osobistą oraz pomoc dotyczącą zmiany miejsca pobytu, która może być związana z ewentualną pomocą finansową na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.
Czytaj:
Nowa ustawa da lepszą ochronę świadkom>>>

Pierwszy z tych środków ma być stosowany w każdej sprawie, w której będzie istnieć ryzyko zagrożenia dla życia lub zdrowia świadka. Osobie takiej zostanie przydzielona asysta policjantów w czasie przesłuchania przed sądem, a także w drodze do i z sądu. Dwa pozostałe typy pomocy i ochrony mają być udzielane "w przypadku wysokiego stopnia zagrożenia dla życia lub zdrowia osoby chronionej" przede wszystkim w sprawach, które w I instancji rozpatrują sądy okręgowe. Chodzi więc o sprawy poważniejszych przestępstw, np. zabójstw lub przestępczości zorganizowanej.
Z kolei inna ustawa w porządku obrad Senatu - o komornikach sądowych i egzekucji - zmienia przepisy dotyczące odwołania komornika. Zgodnie z ustawą w przypadku np. skazania komornika prawomocnym wyrokiem przestanie on pełnić swoje funkcje z mocy prawa, a nie dopiero po wydaniu decyzji przez ministra sprawiedliwości.
Czytaj: Łatwiej będzie odwołać komornika>>>

Kolejna ustawa - o kuratorach sądowych - umożliwia kuratorom obwinionym dyscyplinarnie na ustanowienie swojego obrońcy nie tylko spośród zawodowych kuratorów, ale też z grona adwokatów i radców prawnych.
Czytaj:
Sejm zmienił ustawę o kuratorach sądowych>>>

Natomiast nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym zwalnia natomiast z opłat za uzyskanie informacji o niekaralności z KRK osoby, które wolontariacko chcą być wychowawcami na koloniach lub kierownikami różnych form wypoczynku. Nowelizacja innej ustawy - o środkach ochrony roślin - znosi obowiązek tłumaczenia na język polski załączników do wniosku o rejestrację środków roślin oraz przywraca możliwość atestowania przeterminowanych substancji. (ks/pap)