Senat przekazał do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (druk sejmowy nr 3195). Projekt regulacji po pierwszym czytaniu w dniu 19 marca 2015 roku, skierowano do Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Skarbu Państwa.

Proponowany art. 184 § 3 k.r.o.

W projekcie Senat proponuje zmianę zapisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących instytucji kuratora dla osoby nieobecnej, o której mowa w art. 184 tej ustawy. Proponuje się uzupełnienie przepisu o § 3, zgodnie z którym nie będzie się ustanawiać kuratora dla ochrony praw osoby, jeżeli zaistnieją przesłanki uznania jej za zmarłą.

Nieprawidłowa praktyka sądów

Według uzasadnienia projektu, proponowany zapis ma uniemożliwić ustanawianie kuratorów dla osób nieobecnych, co do których istnieją określone w kodeksie cywilnym przesłanki uznania za zmarłego. Podkreślono bowiem, że sądy niejednokrotnie nie respektują orzecznictwa Sądu Najwyższego, zwracającego uwagę na niedopuszczalność ustanawiania kuratora w takiej sytuacji.

ID produktu: 40430822 Rok wydania: 2014
Autor: Stanisław Grobel,Jakub M. Łukasiewicz,Rafał Łukasiewicz,Jerzy Wiktor
Tytuł: Instytucje prawa rodzinnego>>>

Eliminacja metody "na kuratora"

Jak wskazuje się w uzasadnieniu projektu nowelizacji, nowo dodany przepis ma wpłynąć na właściwe stosowanie przepisów o kurateli dla nieobecnego. Jednocześnie pozwoli on na uniemożliwienie przejmowania nieruchomości metodą "na kuratora". Wskazana metoda polega na podejmowaniu przez ustanowionego przez sąd kuratora osoby nieznanej z miejsca pobytu takich działań – pod pozorem zabezpieczenia interesów majątkowych tej osoby – które ostatecznie prowadzą do nabycia przez kuratora własności nieruchomości, którą osoba nieznana z miejsca pobytu utraciła (np. w wyniku wejścia w życie dekretu warszawskiego).

Niepotrzebna nowelizacja?

Jak wynika z uzasadnienia projektu, modyfikacja zapisu art. 184 k.r.o. może nie wydawać się być potrzebna, skoro działanie kuratora absentis ma sens jedynie wtedy, gdy osoba, dla której kurator ten został ustanowiony, żyje lecz jest nieobecna. Teoretycznie więc ustanawianie kurateli w ogóle nie powinno mieć miejsca, również w aktualnym stanie prawnym. Zwrócono jednak uwagę, że wskazane uwagi Ministra Sprawiedliwości i Ministra Skarbu Państwa w tym przedmiocie nie przekonały komisji senackiej w trakcie prac nad projektem ustawy. Wyżej przedstawione względy przemawiają bowiem za koniecznością dokonania w tej materii wyraźnej regulacji ustawowej.

Vacatio legis

Według projektu ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia.

Źródło: www.sejm.gov.pl,