Maraszałek powołał się na opinię Biura Legislacyjnego Senatu. - Przyjęcie bez zmian, uchwalenie poprawek lub odrzucenie w całości, to jedyne możliwe reakcje Senatu na ustawę przekazaną z Sejmu - głosi informacja Biura. Podkreślono w niej, że do czasu zajęcia negatywnego stanowiska przez TK ustawa korzysta z domniemania konstytucyjności.
Dyrektor Biura Legislacyjnego Senatu Roman Kapeliński w przekazanej we wtorek dziennikarzom "informacji ws. możliwości i skutków odmowy rozpatrzenia ustawy przez Senat", napisał, że zgodnie z konstytucją Senat "w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy może ją przyjąć bez zmian, uchwalić poprawki albo uchwalić jej odrzucenie w całości".

- Jeśli chodzi o ustawę dezubekizacyjną, ja za chwilę będą po tych dwóch uchwałach (chodzi o uchwały w sprawie uczczenia 100. rocznicy śmierci św. Brata Alberta Chmielowskiego oraz uchwały w 110. rocznicę powstania Polskiej Macierzy Szkolnej - PAP), będę rozszerzał porządek obrad o te ustawy, które zostały uchwalone przez Sejm na poprzednim posiedzeniu" - posiedział Karczewski na wtorkowej konferencji prasowej.

Marszałek przypomniał jednocześnie, że termin rozpatrywania przyszłorocznej ustawy budżetowej został ustalony przez Prezydium Senatu już kilka tygodni temu. "Ustawą budżetową Senat zajmie się 11, 12, i 13 stycznia" - poinformował.(ks/pap)