Jak informują organizatorzy, tematy, które zostały wybrane na tegoroczne, organizowane już po raz czwarty seminarium, wpisują się w tzw. „proces post-lnterlaken", mający na celu reformę systemu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Pierwszy temat seminarium, koncepcja ogólnego krajowego środka odwoławczego ( general domestic remedy ), jest próbą poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy istnieje możliwość skutecznego dochodzenia na poziomie krajowym powództwa (skargi) do sądu w przypadku naruszenia praw i wolności chronionych Konwencją i jej Protokołami.
Drugi temat Seminarium, uproszczone procedury zmiany Konwencji, jest powiązany z polską inicjatywą, zakładającą stworzenie Statutu Trybunału oraz przeniesienie do niego m.in. szeregu dotychczasowych norm Regulaminu o charakterze organizacyjnym.
Seminarium będzie odbywało się wyłącznie w języku angielskim.
Draft Programme (80,55 kB)
Seminarium o zmianach w Strasburgu
Koncepcja ogólnego krajowego środka odwoławczego oraz uproszczonych procedur zmiany Konwencji w procesie post-Interlaken, będzie tematem seminarium organizowanego dniach 9-10 września 2010 r. w Warszawie przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Sekretariatem Rady Europy oraz Krajową Szkołą Administracji Publicznej.