Jagland, który w poniedziałek rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce, spotkał się  m.in. prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, premier Beatą Szydło, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą, wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim oraz szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim. Tematem rozmów była m.in. sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Na konferencji prasowej Jagland ocenił, że obecnie Trybunał Konstytucyjny w Polsce jest sparaliżowany, co - według niego - oznacza, że "nie istnieje w Polsce system, który byłby faktycznym wykonaniem prawa i stał na straży wykonania prawa". Jego zdaniem jeśli taka sytuacja będzie się utrzymywać, będzie skutkowała skargami do Trybunału w Strasburgu. - Oczywiście najlepszą drogą jest rozwiązanie parlamentarne i to jest dobra podstawa do tworzenia konstruktywnych rozwiązań - ocenił Jagland.

Czytaj: Po spotkaniu szefów partii: PiS – jest przełom. Opozycja sceptyczna>>

Dodał, że podczas poniedziałkowych spotkań z przedstawicielami polskich władz został poinformowany, że tego typu działania zostały już podjęte. - Oczywiście doceniam tę kwestię, jednocześnie nie mogę więcej powiedzieć nic poza tym, że będziemy obserwować rozwój wypadków i oferować wsparcie, oczywiście jeżeli takie wsparcie będzie oczekiwane ze strony Polski - powiedział sekretarz Rady Europy.
I wyraźnie powiedział, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego musi być opublikowany. - Takie jest zdanie Komisji Weneckiej, a więc i nasze - powiedział Thorbjoern Jagland. Powiedział też, że trzy osoby wybrane przez Sejm poprzedniej kadencji są legalnymi sędziami TK.

Nieco inaczej spotkania z Jaglandem relacjonowali przedstawiciele polskich władz.
- Rozmowa z sekretarzem generalnym Rady Europy Thorbjoernem Jaglandem przebiegała w sympatycznej atmosferze; były różnice w spojrzeniu na pewne zagadnienia, ale sprawę trzeba rozwiązać w duchu dialogu i kompromisu; namawiam do tego opozycję - oświadczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem klimat rozmowy był bardzo dobry i rzeczowy, a Jagland wykazał się dużą znajomością polskich uwarunkowań, a także kryzysów konstytucyjnych w innych krajach. Według ministra Jagland zdaje sobie sprawę z zawiłości konfliktu, a strony zgodziły się, że sytuację w Polsce wokół Trybunału Konstytucyjnego należy rozwiązać w duchu dialogu i kompromisu.

Premier Beata Szydło po spotkaniu z Jaglandem podkreśliła, że spraw, którymi instytucje europejskie powinny się w tej chwili zajmować, jest wiele. Tymczasem - Polska jest państwem praworządnym, demokratycznym, nie dzieje się tutaj nic, co miałoby absorbować opinię europejską - zaznaczyła premier. Jak podkreśliła, wierzy, że będą to dobre i merytoryczne rozmowy.

Z kolei marszałek Sejmu Marek Kuchciński relacjonował  na Facebooku, że Jagland na spotkaniu powiedział: "Jako Rada Europy jesteśmy do dyspozycji, jednak inicjatywa porozumienia musi wyjść ze strony Polski". Wedle relacji Kuchcińskiego, sekretarz generalny Rady Europy wyraził też zadowolenie, że "położono podwaliny pod taki proces w miejscu, gdzie powinien się on toczyć - w Sejmie". -"Polska jest nieocenionym i szanowanym członkiem Rady Europy. Jej wyjście z problemów będzie wzorem dla innych krajów" - przekonywał sekretarz Rady Europy.

Natomiast wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski powiedział, że sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland docenił fakt, że opinia Komisji Weneckiej w sprawie zmian w TK została przekazana do Sejmu. - Bardzo docenił fakt, w jaki sposób opinia Komisji Weneckiej została potraktowana, tzn. że została przekazana do Sejmu, wskazał, że to dokładnie idzie po linii rekomendacji" - tak Stępkowski relacjonował opinię Jaglanda. "Ta decyzja konweniuje z rekomendacjami Komisji Weneckiej, doceniał, że w ten proces będą zaangażowani zarówno politycy, jak i eksperci - dodał wiceszef MSZ.

W wypowiedzi dla mediów po poniedziałkowym spotkaniu Jaglanda z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim Stępkowski ocenił ok. półgodzinne rozmowy jako "bardzo dobre" i poinformował, że poruszono w nich m.in. "tematy dotyczące sytuacji wewnętrznej w Polsce". Według nieoficjalnych informacji, oprócz kwestii TK, wśród tematów rozmowy znalazły się również reforma prokuratury oraz zmiany w mediach publicznych.(ks/pap)