Projekt dotyczy realizacji postulatu sformułowanego przez Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu z 29 lipca 2014 r. (sygn. S 4/14), który zakłada, iż w postępowaniu nakazowym, w przypadku zawarcia ugody przed sądem pierwszej instancji orzekającym w następstwie skutecznego wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty, pozwany (podmiot wnoszący zarzuty) uzyska zwrot sumy pieniężnej odpowiadającej połowie pobranej opłaty sądowej.
Na najbliższym posiedzeniu plenarnym 13 maja Sejm rozpatrzy nowelizację kodeksu postępowania cywilnego.
Ministerstwo Sprawiedliwości akceptuję projekt przedstawiony przez senatorów.
- Problem wynikł w trakcie rozpatrywania skargi konstytucyjnej przez Trybunał Konstytucyjny i okazało się, że osoba, która złożyła zarzuty od nakazu zapłaty i następnie zawarto przed sądem ugodę, nie może liczyć na taką samą ulgę jak powód, który inicjował to postępowanie, a więc na zwrot połowy uiszczonej opłaty sądowej. Chcemy tę zasadę równości, zgodnie z intencją Trybunału Konstytucyjnego, wyważyć i żeby również strona pozwana, która złożyła zarzuty od nakazu i zawarła ugodę, mogła liczyć na zwrot połowy opłaty sądowej - wyjaśniał w czasie posiedzenia komisji sejmowej wiceminister Jerzy Kozdroń.
Ministerstwo Gospodarki pracuje nad całościowym uregulowaniem podobnych sytuacji, które mają miejsce w przypadku ustawy o mediacjach. Tam będą jeszcze dalej idące ulgi, ale to już będzie w projekcie rządowym - dodał wiceminister.
Rok wydania: 2014
Andrzej Marciniak
Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji. Komentarz