Zaproponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiana dotyczy przywrócenia możliwości miarkowania wysokości opłat komorniczych przez sąd. Ustawa przewiduje, że sąd bedzie rozpatrywał taki wniosek "uwzględniając w szczególności nakład pracy komornika lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów" i mógłby obniżyć wysokość opłat. O wprowadzenie takiej możliwości zabiegało ministerstwo zdrowia. Według tego resortu rozwiązanie takie ma "szczególne znaczenie dla publicznych zakładów opieki zdrowotnej, w odniesieniu do których nakład pracy komorników związany z prowadzeniem postępowania jest z reguły niewielki.

Jak przypomina Krajowa Rada Komornicza, rozwiązanie pozwalające na obniżenie opłaty egzekucyjnej przez sąd już obowiązywało i zostało usunięte na mocy nowelizacji ustawy z maja 2007 r. Jak podkresla KRK, motywem podjęcia wtedy takiej decyzji była chęć obciążania sądów powszechnych. Po wejściu w życie uchwalonej przez Sejm zmiany przepisu sądom przybędzie więc nowy obowiązek.

Wśród innych wprowadzonych w ustawie zmian jest taka, że policja nie będzie opiniować wniosku o kandydacie na stanowisko komornika, aplikanta lub asesora komorniczego. Przy obsadzaniu stanowiska komornika minister sprawiedliwości, a nie jak dotychczas prezes sądu apelacyjnego, będzie zwracał się o zaopiniowanie kandydatów przez właściwą radę izby komorniczej.