Trybunał rozstrzygnął także, że w zapisy Konstytucji godzi także konstrukcja przepisu, która uniemożliwia obniżenie opłaty egzekucyjnej w sytuacji, w której komornik dokonał czynności egzekucyjnych wymagających jego znacznego nakładu pracy, a sytuacja majątkowa i dochody dłużnika pozwalają na jej zapłatę w wysokości 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Projektowana ustawa doda przepis, który pozwoli dłużnikowi otrzymać zwrot opłaty egzekucyjnej, w przypadku gdy przedstawi komornikowi orzeczenie pozbawiające tytuł wykonawczy wykonalności i jeżeli przyczyną pozbawienia nie będzie fakt spełnienia przez dłużnika świadczenia. Pozwoli to dłużnikowi odzyskać opłatę w sytuacji, gdy umorzenie postępowania egzekucyjnego spowodowane zostało bezczynnością wierzyciela.
Projekt przygotowali senatorowie. Samorząd komorników zanegował potrzebę uchwalenia nowelizacji, Sąd Najwyższy zasugerował zaś, by zmianie uległ cały system naliczania opłat egzekucyjnych. Według SN powinny zostać uzależnione od nakładu komornika. Projektem zajmowała się również sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która zarekomendowała uchwalenie ustawy. Sprawozdanie przedstawione zostanie na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.