Podstawowym celem senackiego projektu jest ustawowe określenie maksymalnej stawki opłaty interchange tj. należności pobieranej przez bank, który wydał kartę, od agenta rozliczeniowego przy każdej transakcji dokonanej przy użyciu karty płatniczej – twierdzi przedstawiciel wnioskodawców senator Kazimierz Klein. Ponadto projekt zakłada wyeliminowanie mechanizmów, które ograniczają konkurencję na rynku usług obsługi transakcji dokonywanych w ramach zapłaty za pomocą kart płatniczych (rynku kartowym).
Zgodnie z projektem nieważne są postanowienia umowne, które zobowiązują klienta do zastosowania zasad nałożonych przez organizację kart płatniczych wydawanych w ramach umowy z inną organizacją tego typu. Ponadto projekt przewiduje, że stawka opłaty interchange nie może przekroczyć 0,5 proc. wartości jednostkowej krajowej transakcji płatniczej przy użyciu karty. Przepisy przejściowe także nakładają surowe rygory na banki: od dnia wejścia  w życie ustawy do 31 grudnia 2013 r. opłaty interchange nie mogą przykroczyć 1 procenta wartości jednostkowej krajowej transakcji, a w latach następnych 2014-2015 stawka ta nie może być wyższa niż 0,7 proc.
W opinii wyrażonej przez resort finansów ministerstwo generalnie popiera wprowadzenie maksymalnej stawki na opłaty za transakcje dokonywane kartami płatniczymi.
Bank Gospodarstwa Krajowego również uważa tę inicjatywę ustawodawczą za potrzebną i sprzyjającą rynkowi konkurencji.