Najważniejsze zmiany w stosunku do obecnego stanu prawnego dotyczą rozszerzenia kompetencji Straży Marszałkowskiej przyznając jej nowe zadania polegające na: prowadzeniu rozpoznania pirotechniczno-radiologicznego osób, pojazdów, terenów i obiektów Sejmu i Senatu oraz podejmowaniu działań zmierzających do neutralizacji zagrożeń i wykrywanie urządzeń podsłuchowych na terenach, w obiektach i w urządzeniach będących w zarządzie Kancelarii Sejmu i zarządzie Kancelarii Senatu.

Czytaj też>> Komendant Straży Marszałkowskiej może żądać wsparcia dla ochrony Sejmu i Senatu

Poseł Arkadiusz Czartoryski wskazywał, że rozwiązania projektu  są podobne do proponowanych, funkcjonują w wielu parlamentach m.in. Europy Zachodniej.
"W polskim parlamencie, w stulecie odzyskania niepodległości (…) uważamy, że to bardzo właściwy moment, rok 2018, by wprowadzić nową ustawę o Straży Marszałkowskiej, która będzie profesjonalną służbą mundurową; która będzie posiadała odpowiednie kompetencje; która będzie wyposażona w odpowiednie narzędzia prawne i techniczne, by chronić polski parlament" – powiedział.
Przekonywał, że "dobrze zawczasu odpowiedzieć na zagrożenia, które można zaobserwować" poza granicami - zamachy bombowe, ataki na parlamentarzystów i przedstawicieli władzy.
Poseł Tomasz Szymański z PO stwierdził, że  "w pierwotnej formie projektu Straż Marszałkowska miała być kolejną specsłużbą, mogącą działać poza terenem parlamentu, korzystać z informacji opłacanych informatorów z zewnątrz przy budowaniu własnej płatnej agentury", a w obecnej "za chwilę będzie mogła zakuwać w kajdanki, pasy i siatki obezwładniające, używać pałek, gazu, paralizatorów i broni palnej".
- Dajemy w tej ustawie strażnikom znacznie większy zakres pracy, ale i zdecydowanie więcej narzędzi do jej sprawnego i bezpiecznego wykonywania, usamodzielniamy Straż Marszałkowską, a także, dajemy im uprawnienia, takie jak przynależą służbom mundurowym - ocenił poseł Kukiz'15.
Klub Nowoczesna nie podjął jeszcze decyzji ws. głosowania. "Podejmiemy ją w ostatniej chwili" – dodał.

Okres służby funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej traktować się będzie jako pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 października 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.