Dzisaj odbędzie się w Sejmie trzecie czytanie projektu ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. Projektowane uproszczenie przepisów ułatwi małym producentom wytwarzającym wina owocowe, miody pitne, cydr i perry wyrób tych produktów. Szczególnie ważne i oceniane pozytywnie jest wykreślenie przepisu o wymogu posiadania przez takich producentów urządzeń do rozlewu.
Dla małych producentów planowane jest także wprowadzenie wymogu niezalegania z należnościami wobec Skarbu Państwa i ZUS lub KRUS. Rozwiązanie to służy ujednoliceniu przepisów.
Wprowadzono wymog, zgodnie z którym przedsiębiorca pragnący zarejestrować działalność gospodarczą w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich powinien posiadać tytuł prawny do budynków, w których ta działalność będzie miała miejsce. Posiadanie takiego tytułu jest jednym z trzech warunków (oprócz niekaralności i niezalegania z należnościami wobec Skarbu Państwa, ZUS lub KRUS) wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wyrobu lub rozlewu wyrobów winiarskich.
Zmiany terminów
Projekt wydłuża ponadto termin złożenia wniosku o wpis do rejestru.Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy wyrób wina z winogron z upraw na terenie PR wymaga uzyskania wpisu do stosownej ewidencji producentów i przedsiębiorców. Zmiana terminu składania tego wniosku została zaproponowana w efekcie konsultacji społecznych. Projektowana możliwość złożenia takiego wniosku do ARR do dnia 15 lipca (obecnie – do 30 czerwca) umożliwi podjęcie decyzji o zarejestrowaniu produkcji w okresie zakończenia kwitnienia winorośli, czyli – w momencie, gdy uzyskano już większą pewność co do zasadności wytwarzania wina z winogron pochodzących ze zbioru w danym sezonie. Jednocześnie Agencja Rynku Rolnego będzie miała jeszcze do dyspozycji czas na rozpatrzenie wniosku przed rozpoczęciem roku gospodarczego, tj. przed 1 sierpnia (zgodnie z aktualnie obowiązującym tekstem ustawy wniosek o wpis do ewidencji producentów jest bowiem składany przed rozpoczęciem roku gospodarczego, którego wniosek dotyczy).
Skrócono również terminu przekazywania do innych instytucji danych o producentach wpisanych do ewidencji prowadzonej przez ARR
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami dane te przekazywane są z ARR do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Planowane skrócenie tego terminu (z 15 sierpnia do 5 sierpnia) może służyć usprawnieniu i przyspieszeniu weryfikacji wniosków o przeprowadzenie certyfikacji wina.
Więcej informacji dla ministra
Projektodawcy zrezygnowali ze wskazywania tzw. „numeru arkusza mapy” we wniosku o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino z winogron z upraw na terenie Polski.
Projektowana rezygnacja z zamieszczania takich danych wydaje się rozwiązaniem rozsądnym, ponieważ wskazywanie tego numeru nie jest już wymagane w ramach innych systemów ewidencji rolniczych, w tym – systemu ewidencji gospodarstw rolnych.
- Projektowane zmiany zakresu danych przekazywanych do ministra rolnictwa pociągać będą za sobą większe obciążenie administracyjne, gdyż planowane jest poszerzenie wymaganego zakresu informacji - ocenia dr Dorota Stankiewicz, specjalista ds. systemu gospodarczego Biura Analiz Sejmowych.
Sejm: przy wyrobie wina - prawo do nieruchomości
Sejm głosować będzie dzisiaj nad uproszczeniem przepisów, które ułatwią małym producentom wytwarzającym wina owocowe, miody pitne, cydr i perry wyrób tych produktów. Jednak przy rejestracji wprowadzono dwa warunki - przedstawienie tytułu do nieruchmości i zaświadczenie o zapłaceniu podatków.