Początkowo planowano, że Sejm będzie głosował ws. projektu w środę wieczorem. Jednak - jak poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński - został on ponownie skierowany do sejmowych komisji: administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny, "w celu przygotowania poprawionego sprawozdania".

W czwartek Czartoryski powiedział, że "przesłankami do ponownego rozpatrywania projektu są wnioski komisji ustawodawczej, wnioski mniejszości i zgłoszone poprawki". "Jesteśmy w sytuacji, w której będziemy ponownie rozpatrywali ten projekt" - powiedział tuż przed rozpoczęciem obrad komisji Czartoryski.

Rządowy projekt obniża emerytury i renty ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL. Będą one mogły sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS.

Wcześniej przedstawiciel resortu obrony stwierdził, że poparłby poprawkę do projektu ws. emerytur, przewidującą zachowanie na dotychczasowych zasadach rent rodzinnych po żołnierzach, którzy w wolnej Polsce ponieśli śmierć na służbie, nawet jeśli "mieli epizod i służyli dla poprzedniego systemu" - poinformował wiceminister Bartłomiej Grabski.
W czwartek wiceszef MON odpowiadał w Sejmie na pytania posłów PO Bożeny Kamińskiej i Czesława Mroczka dotyczące ubiegłotygodniowego komunikatu resortu, w którym wskazano, że projekt ws. obniżenia emerytur i rent rodzinnych wojskowym, którzy służyli przed 1 września 1990 r., dotyczy wyłącznie tych osób, które "wysługiwały się" komunistycznym wojskowym służbom specjalnym.

Wiceszef MON Bartłomiej Grabski zapewnił, że resort wie, że projekt dotyczy również tych żołnierzy, którzy pełnili służbę po 1990 r. oraz o fakcie, że niektórzy z nich nadal pozostają w służbie. "Ustalenie, ilu żołnierzy, którzy pełnili służbę po 1990 r. obejmie przedmiotowa regulacja będzie możliwe w momencie podjęcia przez nich decyzji o odejściu na emeryturę i rozpatrzeniu każdego z tych przypadków indywidualnie w oparciu o ich rzeczywisty przebieg służby" - powiedział.

"Resort podtrzymuje stanowisko, że należy obniżyć świadczenia emerytalne osobom, które służyły w komórkach i jednostkach wykorzystywanych do umacniania totalitarnego systemu" - powiedział. Wskazał, że zamieszczony w projekcie katalog jednostek i instytucji został stworzony "w oparciu o analizy prawne i historyczne". W ich wyniku - jak mówił - ustalono, że jednostki te zostały powołane w celu umacniania totalitarnego systemu prawnego, a zadania wykonywane tam przez żołnierzy i pracowników "formułowane były przez sowieckich mocodawców i w większości przypadków wbrew interesowi Polski i jej obywateli".

Wskazał, że inną kwestią jest sprawa żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy w swojej karierze "mieli epizod i służyli dla poprzedniego systemu, a następnie w wolnej Polsce ponieśli śmierć podczas wykonywania zadań służbowych"; w szczególności dotyczy to osób, które zginęły podczas misji zagranicznych. "W tym zakresie należałoby rozważyć wprowadzenie do projektu ustawy stosownych zmian, które umożliwiłyby zachowanie przez uprawnionych członków rodzin, rent rodzinnych na dotychczasowych zasadach. Minister obrony narodowej jest gotów zaakceptować taką zmianę w projekcie" - powiedział Grabski.(ks/pap)