Prawo pierwokupu polega na tym, że ustawa albo czynność prawna (np. umowa) zastrzega dla jednej ze stron pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy w sytuacji, gdy druga strona decyduje się na sprzedaż tej rzeczy osobie trzeciej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawo pierwokupu jest wykonywane poprzez oświadczenie złożone zobowiązanemu. W przypadku, gdy dotyczy to nieruchomości, oświadczenie jest składane w formie aktu notarialnego.

Autorzy projektu proponują, by warunkiem przyjęcia przez notariusza takiego oświadczenia było uprzednie złożenie przez uprawnionego, czyli osobę, która zamierza skorzystać z prawa pierwokupu, do depozytu notarialnego całej ceny, w wysokości określonej w umowie sprzedaży zawartej przez zobowiązanego z osobą trzecią. Zdaniem wnioskodawców rozwiązanie to wykluczy ryzyko przejścia prawa własności nieruchomości bez zapłaty ceny.

Projekt wpłynął do Sejmu z inicjatywy grupy posłów KP Nowoczesna. Na forum Izby zaprezentowała go posłanka Joanna Schmidt. Zgłoszony w dyskusji wniosek o odrzucenie projektu zostanie rozstrzygnięty przez Sejm na kolejnym posiedzeniu.

Źródło: www.se