Sejmowa podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o adwokaturze i innych ustaw w środę 12 marca br. zaproponowała kilka poprawek do projektu. Całością ma zająć się teraz komisja.
Głównym założeniem projektu jest zmiana przepisów dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej członków niektórych samorządów zawodowych, zgodnie z zaleceniami Trybunału Konstytucyjnego.
Ustawa dotyczy oprócz adwokatów, radców prawnych, notariuszy, komorników, lekarzy weterynarii, rzeczników patentowych, architektów, urbanitów, inżynierów budownictwa, pielęgniarek, laborantów i farmaceutów.

Stan obecny
Obecnie kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu w ramach danego samorządu zawodowego pociąga za sobą skreślenie z listy prowadzonej przez ten samorząd, bez prawa ubiegania się o ponowny wpis. Jednocześnie kara dyscyplinarna w postaci dożywotniego pozbawienia prawa wykonywania zawodu może zostać orzeczona z różnych powodów, na przykład z powodu niepłacenia składek, jak i z powodu popełnienia poważnego nadużycia zawodu kosztem zdrowia, życia, wolności lub majątku klientów. Zatem obecne przepisy nie określają katalogu czynów, za które może zostać orzeczona dana kara dyscyplinarna, w tym również kara pozbawienia prawa wykonywania zawodu.

Mechanizm powrotu
Projekt zatem przewiduje mechanizm przywracania do zawodu osób ukaranych przez samorządy zawodowe. I tak reguły dla kilku samorządów są takie same. Projekt zakłada przywrócenie osobie, skreślonej z listy danego samorządu, prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę członków samorządu zawodowego albo daje możliwość uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu oraz wprowadza instytucję zatarcia wpisu o orzeczeniu jednej z  kar dyscyplinarnych
Zatarcie skazania powinno powodować, że wyroki traktuje się jako niebyłe.

Krytyka projektu
Prezes Krajowej Rady Notarialnej Tomasz Janik zauważył, że nowa regulacja nie spowoduje przywrócenia do zawodu osób już skazanych i wykluczonych. Dlatego, że taka osoba nie posiada nieskazitelnego charakteru, co jest jednym z kryteriów ponownego przyjęcia do samorządu. Minister sprawiedliwości przy tym dodał do projektu nowe warunki, nie związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Dodatkowym kryterium jest rzetelność, uczciwość, przestrzeganie reguł państwa prawa - dla kandydata, który do zawodu chce wrócić. Czy istotnie można identycznie traktować osoby skazane za ciężkie przestępstwa i osoby, które zrezygnowały z zawodu z powodu choroby? 
- To jest brniecie w złą regulację Prawa o notariacie w zakresie kompetencji zastępcy notariusza - uważa prezes Janik.
Celem rządu nie było pogarszanie sytuacji zawodów uregulowanych w projekcie nowelizacji ustawy - stwierdzili prawnicy z RCL.