Wnioskodawcy proponują, by dyrektorzy byli powoływani w sądach rejonowych, w których jest co najmniej 10 sędziów. Obecnie musi to być co najmniej 15 sędziów. Powołanie dyrektora jest możliwe także przy co najmniej 10 stanowiskach sędziowskich, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Ponadto projekt przywraca dyrektorom sądów i ich zastępcom uprawnienia do dodatku stażowego, nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej. Obejmuje ich także przepisami określającymi zasady podwyższania wynagrodzeń urzędnikom i innym pracownikom sądów i prokuratury. Dyrektorzy i ich zastępcy utracili te uprawnienia 1 stycznia 2013 r., w momencie wejścia w życie nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych z 18 sierpnia 2011 r. Projekt wpłynął do Sejmu 21 czerwca 2013 r. jako inicjatywa ustawodawcza grupy posłów KP Platforma Obywatelska.
Pierwsze czytanie odbyło się 23 października 2013 r. w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która przyjęła projekt z poprawką redakcyjną. Sprawozdanie komisji przedstawi poseł Michał Szczerba.
Zmiany najprawdopodobniej zostaną uchwalone w piątek.
Sejm: powoływanie dyrektorów sądów i wynagrodzenia
Posłowie rozpatrzą na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu poselski projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Projekt zmienia zasady powoływania dyrektorów sądów rejonowych, jak również reguły wynagradzania tych osób i ich zastępców.